„Minulý týden jsme obdrželi závazné stanovisko městských památkářů. Dokumentace se jim jeví jako nedostatečná, chtějí ji doplnit,“ potvrdil Štěpán Sittek z olomouckého arcibiskupství, které žádost předložilo magistrátu již na jaře.

„Nebyla však doplněna potřebnými restaurátorskými záměry a ani projektová dokumentace nebyla kompletní. Celé správní řízení se tak prodloužilo. Nemůžeme rozhodovat bez všech shromážděných důkazů a podkladů,“ vysvětlila Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu s tím, že předložené dokumenty většinou ani nerespektovaly podmínky z roku 2008, které prý arcibiskupství znalo.

Magistrát si klade celkem sedmnáct podmínek, které teď musí žadatel splnit.

Dvojité sklo do oken nepovolili

V čem je jádro sporu?

Arcibiskupství původně chtělo vyměnit všech sto šedesát pět oken paláce za nová. Národní památkový ústav však při průzkumu zjistil, že okna pocházející většinou ze začátku dvacátého století stačí jen opravit. Navrhoval proto vyměnit jen ta „dožilá“. Na to nakonec arcibiskupství přistoupilo.

Na způsobu opravy se však instituce nedohodly.

„Nesoulad panuje v použití tak zvaného ditermu, tedy dvojitého skla, které chtělo arcibiskupství. My postupujeme podle platné metodiky z roku 2004, a podle ní se nesmí tato technologie v podobných případech používat. Je pravda, že se v posledních letech masivně uplatňuje v jiných objektech – je ovšem otázka, zda legálně, nebo načerno,“ uvedl ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Konečný.

Magistrát: Arcibiskupství by mělo jít příkladem

Magistrát se při rozhodování přiklonil k památkářům.

„Argumentace, že potřebují nová okna kvůli tomu, že se hodně protopí, u památky takovéhoto významu vůbec neobstojí. Rozhodně odmítáme výměnu veškerých oken i osazení dvojskla, které je nehistorickou technologií a má dopad na podobu okenních výplní,“ uvedla Kauerová.

Podle šéfky oddělení dodalo arcibiskupství několik dalších posudků, které nesplňovaly podmínky stanovené zákonem.

„Pokud jsou náročné podmínky oprav památkových objektů schopni splnit soukromníci i za cenu vyšších nákladů, pak by i olomoucké arcibiskupství mělo jít příkladem. Zvláště s pomocí dotací, na které soukromník často nedosáhne,“ míní.

Zmeškat termín? Ohroženo je 25 milionů

Pracovníci arcibiskupství se tedy musejí s myšlenkou na použití dvojskel rozloučit. Teď je čekají další jednání.

„Jedná se i o různé další jednotlivosti v restaurátorských pracích, například drobné zazdívky. Podklady bychom chtěli doplnit do konce srpna. Počítáme s tím, že magistrát by pak snad mohl rozhodnout do konce září,“ nastínil Sittek.

Arcibiskupství má rozhodně proč pospíchat. Dokud totiž nebude mít schválenou žádost, nemůže zažádat o stavební povolení, ani uspořádat výběrová řízení.

Zmeškání termínu jara roku 2011 by přitom znamenalo vážné ohrožení téměř pětadvaceti milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj, které arcibiskupství na projekt získalo.