Některé z areálů jsou ale stále mimo provoz.

„Momentálně situace není moc příznivá, obleva přišla i na hory. I v nejvyšších polohách je teplota kolem nuly a sníh je mokrý. Od devíti set metrů je mlha a mrholí. Sněhové podmínky nejsou dvakrát ideální, co se týče kvality. Ohledně množství sněhu však problém žádný není,“ uvedl náčelní Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Na horách leží od 70 do 140 centimetrů sněhu, nejvíce ho pokrývá svahy Pradědu, kde je ho v některých místech kolem až kolem dvou metrů. Několik minulých zim bylo v okolí Pradědu sněhu daleko méně.

Níže položené areály na Jesenicku ale zima nepříjemně zaskočila. Na zahájení lyžařské sezóny zatím stále čekají ve skiareálu Příčná ve Zlatých Horách.

„Bohužel sněhová pokrývka je nesouvislá, nyní čekáme na mráz, abychom mohli zasněžovat. Tuto zimu jsme ještě nejeli,“ posteskl si ředitel areálu Stanislav Keppert.

Provoz vleků je zastaven do pátku také v lyžařském středisku Miroslav. Naopak střediska v okolí Šumperku jedou.

„V provozu jsou všechny sjezdovky, obleva provoz nezastavila,“ řekl Jaroslav Kotraš z areálu Štědrákova Lhota, kde začínal slavný český sjezdař Ondřej Bank.

Každý den se také lyžuje v Hraběšicích, areálu Oáza v Loučné nad Desnou i Klepáčově, dobré podmínky jsou i na Staroměstsku.

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň. Horští záchranáři nedoporučují lidem vzhledem k množství sněhu pohyb ve volném terénu, turisté by se měli držet tyčového značení a značených cest.

Horská služba varuje před scházením do volného terénu, především do míst, kde je sklon větší než 35 stupňů, kdy by se po zatížení mohla uvolnit masa sněhu. Třetí lavinový stupeň z pětibodové škály označují horští záchranáři jako nejzrádnější.