Nyní navíc hrozí, že dlouho plánovaný obchvat, jenž má navazovat na východní tangentu Olomouce a nový čtyřproudový tah mezi oběma městy, se zpozdí o další roky.

Průtahy v přípravě obchvatu Šternberku může způsobit soudní pře vlastníka pozemku ležícího po pravé straně silnice od Olomouce mezi odbočkou na Štarnov a Šternberkem.

„Je to poměrně složitá záležitost,“ vysvětluje vedoucí stavebního odboru šternberského městského úřadu Robert Černocký.

„Majitel pozemku se obrátil na krajský soud s odvoláním proti prodloužení územního rozhodnutí s tím, že Ředitelství silnic a dálnic jako investor stavby roky nekoná a toto rozhodnutí tak nemůže být prodlouženo. Vše se dostalo až k Nejvyššímu správnímu soudu, který konstatoval, že ve správním řízení došlo k chybě, když žádost o prodloužení platnosti územního rozhodnutí nebyla dostatečně odůvodněná. My jako správní orgán proto v souladu s rozhodnutím krajského úřadu vyzveme investora, aby žádost doplnil, aby mohla být znovu posouzena,“ doplnil Černocký.

Nejdřív tangenta, pak tah z Týnečka

Podle ředitele olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolky je věc ještě komplikovanější tím, že stavba obchvatu Šternberku nebyla pro ministerstvo dopravy dlouho prioritní.

„V první řadě se měla budovat východní tangenta kolem Olomouce, pak úsek silnice mezi Týnečkem a Šternberkem a až nakonec samotný obchvat. Nyní jsme však na přípravu jeho výstavby získali pro příští rok peníze od Státního fondu dopravní infrastruktury a měli bychom začít pořizovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení,“ konstatoval Smolka.

Návrat do bodu nula?

Obchvat Šternberku by pomohl významně odlehčit dopravu.

„Mluví se o něm snad deset let, možná i víc,“ zamýšlí se Blanka Doleželová, která žije ve Šternberku a cestu do Olomouce jezdí autem několikrát týdně.

„Po Olomoucké a Jívavské ulici jezdí neskutečné množství aut včetně kamionů a v dopravní špičce je kolem nemocnice a kruhového objezdu pěkně rušno. Odbočit z hlavní nebo na hlavní se občas téměř nedá, nehledě na to, že náklaďáky ničí asfaltový povrch, který se za poslední roky měnil už několikrát,“ zmiňuje Doleželová.

A co by se stalo, kdyby šternberský stavební odbor žádost o prodloužení územního rozhodnutí zamítl?

„Museli bychom znovu o územní rozhodnutí žádat se všemi náležitostmi. V podstatě bychom se vrátili do bodu nula s tím, že proces by se i s případnými odvoláními mohl protáhnout až o dva roky,“ upozornil Martin Smolka.

Podle Černockého stavební odbor vyzve Ředitelství silnic a dálnic k doplnění žádosti a poté vyhláškou obeznámí všechny účastníky řízení.

„Rozhodnuto by mohlo být do tří až čtyř měsíců,“ odhaduje Robert Černocký.