Ministerstvo dopravy letos vyčlenilo peníze na pokračování investiční přípravy.

Obchvat města na hlavním tahu mezi Olomoucí a Opavou už má i pravomocné územní rozhodnutí. Zdržet ho však může odpor vlastníka pole u odbočky na Štarnov.

„Do loňského roku měly v rámci souboru tří staveb na silnici I/46 mezi Olomoucí a Šternberkem, tedy východní tangentou Olomouce, úsekem Týneček – Šternberk a obchvatem Šternberka, vyšší prioritu stavby východní tangenty Olomouce a úseku Týneček – Šternberk. To se však změnilo a ze strany Ministerstva dopravy byly na začátku roku přiděleny finanční prostředky na pokračování investiční přípravy obchvatu Šternberka,“ potvrdila Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR.

V současné době probíhá aktualizace geotechnického průzkumu na nové technické podmínky a jakmile se potvrdí platnost územního rozhodnutí, která byla soudně napadena, bude podle ŘSD pokračovat příprava obchvatu Šternberka zpracováním dokumentace pro stavební povolení a následně pak výkupy pozemků.

Na obchvat čekají Šternberští přes 10 let. Olomouckou ulicí projede denně osm tisíc automobilů.

Podle starosty města Stanislava Orsága (ODS) by v případě výkupů potřebných pozemků neměl být zádrhel. Město jednalo s vlastníky v zahrádkářské kolonii už v minulosti a nabídlo jim pozemky k možné směně.

„Jeden dva jedinci projevili zájem, jinak nikdo. Když se pro jednávalo územní rozhodnutí, byly velké protesty ze strany majitelů pozemků, ale bylo vydáno a nabylo právní moci,“ připomněl starosta.

V Olomoucké chystají rondel

Jenže stavba sice má platné a účinné územní rozhodnutí, ale investor ho potřebuje prodloužit. To se stalo, ale rozhodnutí narazilo u majitel pole u odbočky na Štarnov. Podle něj ŘSD jako investor stavby roky nekoná a tedy nemůže být rozhodnutí prodlouženo.

„Musí se rozhodnout o rozhodnutí, kterým se platnost prodlužuje. Řízení v současnosti stále běží a my ho budeme znovu projednávat,“ vysvětloval komplikovanou situaci vedoucí stavebního odboru Robert Černocký.

Jasno by mohlo být do půl roku. Pokud platnost územního rozhodnutí prodloužena nebude, dojde k uplynutí původní dvouleté lhůty, a ŘSD by ho muselo vyřídit znovu. "To samozřejmě může zdržet proces přípravy stavby," dodal Černocký.

Ve Šternberku ŘSD připravuje společně s hejtmanstvím a městem stavba okružní křižovatky Olomoucká – Věžní. Investiční přípravu zajišťuje Olomoucký kraj.

„Pro ŘSD má tato křižovatka význam prioritně z hlediska zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu, zejména chodců a cyklistů,“ připomněla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že obchvat a jeho posun v prioritách na I/46 tento záměr v Olomoucké ulici nijak neovlivní.