„Přeložka silnice I/11 je čtyřkilometrový úsek, který prochází mimo zastavěné území. Velmi přispěje k bezpečnost a plynulosti silničního provozu. Navazuje na nedávno zprovozněný obchvat Bludova. Obě tyto stavby zásadně uleví obcím, kterými tato komunikace procházela a po které projelo denně až patnáct tisíc aut,“ řekl náměstek ministra dopravy Václav Bernard.

Mapa trasy budoucího obchvatu ChromčeObchvat ChromčeZdroj: Ředitelství silnic a dálnic

Přeložka „jedenáctky“ začíná na mimoúrovňové křižovatce u Postřelmova. Přes most překlenuje cestu do Chromče a vede poli mezi Chromčí, Postřelmůvkem a Chromčí.

Na původní trasu se napojuje v místě bývalé křižovatky zvané Loučení. Stavba bez DPH vyšla na 317 milionů korun.

Kruhový objezd u Globusu, na který je provizorně napojen západní obchvat Olomouce. Už od roku 2007.
ŘSD má firmu na dokončení obchvatu Olomouce. Stavět se začne už brzy

Propojení s obchvatem Bludovem

Součástí stavby je pět mostů a nová křižovatka u Chromče se silnicí druhé třídy od Rovenska a původní „jedničkou“ od Bludova, která se stala rovněž silnicí druhé třídy.

„Tato stavba doplňuje kostru dopravních staveb v Olomouckém kraji v oblasti Šumperska. Řeší nejen obchvat Bludova, ale i dalších obcí na silnicích druhých tříd. Jsem rád, že tuto stavbu podařilo propojit s obchvatem Bludova a dva měsíce po sobě obě zprovozňujeme. Této oblasti to velmi pomůže,“ konstatoval šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Slavnostní otevření obchvatu Bludova. 21.12.2023
VIDEO: Nová čtyřproudovka do Jeseníků otevřela, takto se po ní jede

Velká úleva pro vesnice

Nový obchvat odvede dopravu z celkem šesti obcí. Kromě Bludova a Postřelmova také z Rovenska, Postřelmůvku a Vyšehoří. Přes poslední tři jmenované vesnice si řada řidičů zkracovala cestu od Olomouce do hor.

Asi největší úlevu zažijí obyvatelé Chromče. Přes ni a Postřelmov vedla další ze zkratek využívaná tranzitními řidiči.

„Obec Chromeč byla zatížena dopravou velmi intenzivně. Vede přes ni silnice, po níž si zkracují cestu všichni, kdo to znají, a jedou z Brna nebo z Olomouce na Hradec, případně Hanušovice. Do Bludova k zámku nejel nikdo,“ řekl starosta Chromče František Brdečka.

Ilustrační foto
D35 bude letos rozestavěná až do Svitav. Čtyři úseky vysoutěží během pár týdnů