V Uničově vyroste Tesco

Do konce letošního roku by měli v novém Tesku nakupovat také obyvatelé Uničova. Mnozí obchodníci, kteří prodávají v centru města, však mají obavy, že ztratí část zákazníků. „Není jednoduché podnikat v malém městě. Centrum se brzy odpoledne vylidňuje, zavíráme už v pět hodin. Mívali jsme otevřeno déle, ale lidé stejně nepřišli. Zákazníky získáváme nižší cenou a individuálním přístupem. Výrobce někdy reklamaci neuzná, ale my přesto zboží vyměníme nebo vrátíme peníze, protože si chceme zákazníka udržet,“ řekl majitel uničovského obchodu s módou pro mladé Petr Navrátil.

Cenám řetězců a zboží z Asie se nedá konkurovat

„Český podnikatel, který začíná od nuly a kupuje české zboží, se má pořád hůř. Obchody v centru vlastní Vietnamci, asijské zboží koupí za pár korun a prodají desetkrát dráž. Radnice místo podpory malých podnikatelů povolí ve městě stavbu Teska. Jako malá firma si mohu o cenách, které mají řetězce, nechat jen zdát,“ posteskla si žena, která si přála zůstat v anonymitě. Starostka Jarmila Kaprálová (KDU- ČSL) však tvrdí, že město drobné podnikatele podporuje slevou nájemného za nebytové prostory.

Město obchodníkům pomáhá

„Na dalších pět let jsme jim nechali stejné nájmy, i když by podle smluv měli platit víc. Obchodníkům pomáháme také s modernizací jejich provozoven. Loni jsme tímto způsobem investovali milion korun do rekonstrukce bufetu a kavárny. O dostatek zákazníků se však musí obchodníci postarat sami,“ sdělila Kaprálová.

Nový hypermarket brzy začne fungovat také v Litovli. „Na soukromém pozemku nemůžeme stavbu Teska zakázat. Místní obchodníky podporujeme tím, že za prostory v historickém jádru města platí velmi přijatelné nájmy,“ řekl starosta Vojtěch Grézl (nez.).

Šternberk už má čtyři supermarkety

Problémy s vylidňováním centra mají i ve Šternberku. „Ve městě už máme čtyři supermarkety. Podnikatelé si na ně stěžují, ale moc s tím dělat nemůžeme. Obchodníky podporujeme tím, že mají dotace na fasády a předzahrádky,“ sdělila tajemnice Naděžda Studecká.