Nepříjemný zážitek s podnapilými otrapy má i pětatřicetiletý Lukáš Malina z Olomouce.

„Já si s těmi bezdomovci poradím. Vždy jim říkám, ať si někde najdou brigádu. Ale jednou jsem poslal devítiletou dceru vrátit vozík a nějaký pobuda jí chtěl pětikorunu vytrhnout z ruky,“ rozčiloval se Malina před olomouckým Penny Marketem v ulici Na střelnici.

Dcera se ho prý nyní neustále vyptává, co to bylo za zlé lidi.

„Podobné případy řešíme prakticky každodenně,“ potvrdila mluvčí Městské policie Olomouc Lenka Prošková.

Nejčastěji zasahují poblíž hlavního vlakového nádraží u prodejny Albert, v okolí nedalekého Kauflandu či u Billy v Hynaisově ulici.

Žebráci si oblíbili i prostor před Penny Marketem v tribuně fotbalového stadionu. Nově se jim zalíbilo také v centru města u Prioru.

Strážníci: Nejsme ochranka supermarketů

Prošková upozornila, že strážníci nesuplují práci ochranky obchodních center.

„Vyjíždíme hlavně, když si telefonicky stěžují občané, popřípadě na základě záznamu našich bezpečnostních kamer,“ konstatovala.

Lidé poukazují především na neodbytnost žebrajících.

„Pokud se chovají agresivně nebo obtěžují občany, tak strážníci prověří jejich totožnost. Často se stává, že jsou mezi nimi osoby, po nichž pátrá Policie ČR,“ sdělila Prošková.

Pokud někteří z nich navíc znečišťují veřejné prostranství, mohou jim strážníci uložit až tisícikorunovou pokutu. Jiná věc je, že vymoci z nich peníze je prakticky nemožné.

Za drobné víno na schodech stadionu

Přibližně čtyřicetiletý muž s červenými tvářemi, který se představil jako Jarda, žebrá před olomouckým Penny Marketem v ulici Na Střelnici. Ani se nenamáhá s nějakou dojemnou historkou.

Studenta s batůžkem na zádech, který vrací nákupní vozík, osloví: „Nemáš drobné?!“ Moment překvapení, možná i určité obavy zafungují. Pětikoruna mizí v Jardově ušmudlané dlani.

Denně si takto vydělá desítky až stovky korun, i když lidé jsou na podobné obtěžování stalé alergičtější.

Jakmile se Jardovi a jeho dvěma kumpánům podaří shromáždit dostatek peněz, nakoupí v diskontu krabicové víno a jdou se schovat před větrem na nedaleké schody vedoucí na tribunu Androva stadionu. Z batohu dokonce vytahují skleničky.

Žebrají? Zvládli by i prodávat Nový prostor

Odborníci, kteří se věnují problematice lidí bez domova, neschvalují obdarovávání žebráků penězi.

„V mnoha případech se totiž nejedná o lidi v nouzi, kteří obnos použijí na uspokojení základních potřeb. Většinou nakupují cigarety a alkohol. Účinnější pomoc, i když pro dárce náročnější, je uváděnou potřebu jim přímo koupit a darovat,“ zdůraznila Leona Martinková, vedoucí olomouckého střediska Samaritán pro lidi bez domova.

Míní, že supermarkety si za současnou situaci mohou částečně samy. Prodávají například levné krabicové víno, které je určeno téměř výlučně pro tuto cílovou skupinu. Například klienti azylového domu si mohou přivydělat i jinak než žebrotou. Třeba prodejem časopisu Nový prostor.

„Lidé bez domova, kteří se neostýchají oslovit zákazníky před supermarkety, by jistě zvládli i prodej časopisu,“ podotkla Martinková.

Obchodníci: Konzultujeme to s policií

Obchodní řetězce se snaží žadonící jedince či skupiny vytěsnit alespoň ze svých pozemků. K problematice se vyjadřují jen velmi obecně.

„Společnost Billa má ze zákona pravomoc zajišťovat bezpečnost pouze ve vlastních prostorách. Případná narušení pořádku v blízkosti našich supermarketů, ale na veřejném prostranství, konzultují zástupci společnosti s městskou a státní policií. V případě nutnosti je k prodejně přivolána hlídka,“ tlumočila Beata Bartošová z agentury, která řetězec Billa mediálně zastupuje.

Podobně zareagoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl: „Tento problém opravdu v některých městech existuje. Naše společnost se vždy snaží o to, aby svým zákazníkům nabídla bezproblémový, pohodlný a ničím nerušený nákup. Naším úkolem je zabránit jakémukoliv znepříjemňování nákupu našim zákazníkům.“

Ivo Opletal