„Hlavně ať to projde v parlamentu a malé obce získají pár stovek tisíc navíc. I to jsou pro nás velké peníze,“ reagovala například Marie Vališová, starostka Norberčan se zhruba třemi stovkami obyvatel. Podle původního návrhu by si obec pomohla hodně – do třímilionového rozpočtu by přibyl milion korun. „Kolik nám vláda přisoudila, to přesně nevím. Zatím to nemám spočítané, protože nemám podklady,“ reagovala. Peníze obec potřebuje hlavně na opravu rozbitých komunikací. „Nutně musíme opravit silnice, které už vypadají jako polňačky,“ podotkla.

Ani starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka (Nez.) si včera nebyl jist, jaký návrh vlastně vládou prošel. „Kolik my získáme, to teď nevím. Ale zřejmě se pomůže hlavně těm nejmenším obcím,“ reagoval. Vítá však každé navýšení. „Ale pokud vím, původně chtěl ministr Kalousek kolem tří miliard, které neprošly, a včera zvedli ruku pro 4,6 miliardy. Moc tomu nerozumím. Každopádně každý krok směrem k posílení rozpočtů malých obcí je správný. Pak ovšem musí přijít systémová změna,“ podotkl.

Novelu v minulém týdnu odmítli podpořit občanští demokraté. Vadilo jim, že 146 obcím z 6244 by se rozpočty zmenšily, někdy až o čtyři procenta. „Našli jsme řešení: původní návrh posiloval příjmovou základnu obcí o 2,5 miliardy, definitivní verze již o 4,6,“ sdělil ministr financí Miroslav Kalousek.

V nevýhodě zůstane 21 obcí, ale většinou jen o desetiny procenta. Pro Olomouc, která by přišla o bezmála 150 milionů, hledá Kalousek nějaké zvláštní řešení.