Kurzy pro občany připravují přímo obce, jinde vzdělává třeba základní škola. Tak jako v Nákle.

„Loni se kurzu zúčastnilo sedmnáct lidí, letos se jich přihlásilo dvaadvacet. Co se týče věku, neptala jsem se jich, ale kromě dvou, kteří mají kolem 35 let jsou všichni troufám si odhadnout, nad 50 let. Loni to bylo obdobné,“ uvedla Eva Směšná, lektorka kurzů, které první lekcí ve čtvrtek odstartovaly v nákelské základní škole.

Účastníci jsou rozdělení do dvou skupin, tak aby všichni mohli sedět u svého počítače.

„Obsah kurzu je zaměřen čistě prakticky. Snažím se účastníky naučit věci, které nejčastěji při práci s počítačem potřebují. Na začátku jednoduché ovládání, pak práce s internetem- vyhledávání, nakupování, internetBanking, používání emailu a jiné formy komunikace. Následuje několik hodin věnovaných Wordu, a na závěr práce s digitálními fotkami. Co probíráme, dostanou účastníci i na papíře v jednoduchém zápisu, tak aby se k tomu doma mohli pokud mají zájem vrátit a vyzkoušet,“ popsala náplň kurzu vyučující.

Nákelští za výuku práce s počítačem zaplatí tři sta korun a důvodem, proč jej navštěvují je chuť naučit se něčemu novému.

„Berou to většinou jako nutnou součást dnešního života. Většina z účastníků má počítač doma a jiní členové rodiny na něm pracují. Nemají ale dostatek času a trpělivosti, aby svým většinou rodičům s prací pomohli. Jen minimum lidí chodí proto, že to co se naučí budou potřebovat v zaměstnání,“ doplnila Eva Směšná.

„Kurzy pořádáme v zimních měsících, kdy mají lidé víc času, protože v létě pracují na zahrádce,“ podotkl ředitel školy Jiří Peřina.

V Lutíně museli odmítat

Na listopad připravili pro seniory počítačové kurzy i v Lutíně. Zájemců se přihlásilo tolik, že je museli i odmítat.

„Přihlásilo se jich okolo čtyřiadvaceti, kapacita je dvacet účastníků. Máme tak už náhradníky a další musíme odmítat. Myslím si, že je to pro ně dobrá věc a cena kurzu za 250 korun je cenou symbolickou,“ uvedl už před časem starosta obce Antonín Bábek.

V Troubelicích se kursisté sejdou poprvé příští týden v úterý. Výuka původně určená seniorům se nakonec otevře všem zájemcům.

„Už teď máme asi deset nahlášených seniorů a věřím tomu, že se přihlásí další. Vyptávali se mě na to i ti, kteří ještě v důchodu nejsou, a proto jsme výuku rozšířili i pro ně. Vzhledem k tomu, že to je první kurz a přesně nevíme, jaký o něj bude zájem, tak jsme jej nabídli zdarma,“ uvedl z Petr Bartůněk z obecního úřadu v Troubelicích, který kurzy povede.

„Bude to pár dvouhodinových lekcí, limitování jsme učebnou, kde jsou počítače pro šestnáct lidí,“ pokračoval a vysvětlil, že studenti se budou učit základy práce na počítači, nic složitého.

„Chtěl bych je pomalu přivést k internetu, aby jej začali užívat. Protože, co není na internetu neexistuje,“ dodal lektor.