Odborná komise do obce zavítala ráno. Jako první si prohlédla místní základní školu, kde jí starosta představil, co se ve vesnici povedlo a jak se proměnila.

„Pro komisi jsme si připravili procházku s našimi paseckými vodníky, na jednotlivých stanovištích se jí účastnili i herci našeho ochotnického divadla," prozradila ředitelka místní Základní školy Jana Knápková.

Projížďka vláčkem

Po představení obce se komise posadila do vláčku, který je vozil po vesnici.

„Každý z komisařů od nás dostal tablet, ve kterém běží prezentace o tom, co všechno se nám povedlo a co všechno děláme. Na klasické nástěnky by nebyl čas," pokračovala ředitelka.

Komisaři s kloboukem na hlavě, který zdobila mašle s logem obce, se tak třeba podívali na nové přírodní koupaliště, zamířili i na hřiště u kulturního domu, kde děti měly sportovní den. Na závěr je čekala ukázka divadelní hry místních ochotníků O Paseckém vodníkovi aneb zač je v Pasece koláč.

„Připravovali jsme to asi měsíc a půl. A proč jsme se do soutěže přihlásili? Protože v Pasece jsou úžasní lidé. Zapojili se občané, všechny spolky i pan farář. Jsme bez diskuze absolutně nejlepší," uzavřela s úsměvem Jana Knápková.

Pasečtí o titul Vesnice roku Olomouckého kraje bojovali v roce 1997 a byli úspěšní. Tehdy získali modrou stuhu za společenský život. Od té doby se ale nepřihlásili.

„Cítili jsme, že ve srovnání s ostatními obcemi to nebylo ještě ono. Dnes můžu říct, že se za tu dobu v obci úžasně zvedla kultura, koná se tady spousta akcí. Není to však starostou, ale lidmi okolo, kteří chtějí něco dělat. Snad se tady dobře bydlí, obec je čistá, upravená a já jsem na ni pyšný. Je to hrdá obec Paseka," reagoval starosta Jiří Blažek.

Viditelné změny

Paseka tak byla jednou z dvaceti obcí Olomouckého kraje, které se do tradiční soutěže přihlásily. Slavnostní vyhlášení se pak chystá na pondělí 20. června.

„Troufám si říct, že podle toho, co se v obcích za posledních několik let udělalo a vybudovalo a jak se obce prezentovaly, tak náš venkov žije a mění se k lepšímu. Vesnice vypadá jinak než jsme byli zvyklí před deseti, patnácti lety," shrnul Tomáš Müller, předseda hodnotitelské komise a starosta Nové Hradečné, která získala titul krajské Vesnice roku před dvěma lety.

V celostátním kole se pak zároveň umístila na třetím místě.

„Vybrat vítěznou obec bude strašně těžké. Zážitků máme plno, poznámek ještě více, každá obec je něčím výjimečná," doplnil Tomáš Müller. 

Hodnotitelská komise navštívila Babice, Bělou pod Pradědem, Buk, Čelechovice na Hané, Dlouhou Loučku, Dub nad Moravou, Hněvotín, Hrabovou, Jezernici, obec Luká, Majetín, Mořice, Náklo, Paseku, Radvanice, Rapotín, Skalku, Troubky, Vrbátky a Žákovice.