To je případ i Slatinic, které v rámci mikroregionu žádají spolu s několika dalšími obcemi o peníze na sportovní plochu.

„Máme udělané projekty na multifunkční hřiště. Zažádali jsme dohromady a už máme i něco nakresleného. Žádost podáváme společně, je větší šance na úspěch. Jde o částku asi pěti milionů korun,“ informoval starosta Slatinic František Žouželka.

V obci už jedno hřiště mají, ale je neupravené a pouze vysypané šotolinou. „Takže bychom chtěli udělat multifunkční hřiště s mantinely kolem dokola, které by v zimě sloužilo jako kluziště a v létě by se tam hrál volejbal a malá kopaná. K tomu plánujeme malý skatepark,“ doplnil starosta.

Na jiném místě olomouckého regionu zase plánují tři víceúčelová hřiště ve Velké Bystřici, Tršicích a taky Bukovanech. O dotace chtějí žádat společně.

„Chceme v rámci regionálního operačního programu žádat o vybudování tří nových sportovišť vesměs určených pro děti a širokou veřejnost v každé ze tří obcí. Sloučili jsme se jako mikroregionální projekt, chystáme podkladové materiály, předběžné rozpočty s tím, že bychom do 5. listopadu chtěli podat žádost do regionálního operačního programu,“ vysvětlil starosta Bukovan Miloslav Šmída.

Bukovanské sportoviště by mělo být stejně velké jako stávající hřiště na malou kopanou. „Bude nachystané čárování i na jiné sporty, nohejbal, volejbal, hodně se u nás hraje ringo. To je zvláštní sport, kdy se přes síť střídavě přehazují kroužky a cílem je dostat kroužek na zem,“ pokračoval starosta.

Na zimu by chtěli plochu doplnit nafukovací halou, aby se dala užívat celoročně.

„U nás se jedná o částku necelých šest milionů korun, verdikt, zda jsme uspěli, či ne, bychom se měli dozvědět v průběhu ledna. Pokud naši žádost schválí, tak předpokládám, že na jaře bychom mohli začít pracovat. Máme studii i rozpočty hotové,“ podotkl.

Důvodů, proč o plánovaná hřiště žádají obce dohromady, je víc.

„Díky tomu, že se tímhle projektem osloví větší skupina obyvatel, tak to výrazně přispívá k šanci, že projekt bude mít větší možnost prosadit se v rámci regionálního operačního programu. Chtěli bychom, aby vznikla i stabilní soutěž v malé kopané, což je pro nás prioritou,“ doplnil starosta Bukovan.

Renata Škrobálková, mluvčí Regionálního operačního programu Střední Morava, potvrdila, že se obce při předkládání projektu na volnočasové aktivity, jako jsou hřiště, mohou spojit do dobrovolného svazku, takzvaného mikroregionu, a společně žádat o podporu.

„Obce by však v každém případě měly přijít na úřad a konzultovat svůj záměr, abychom jim mohli přímo říct, jestli mají šanci, jestli to, co předkládají, je v souladu s výzvou a aktivitami, které jsou definovány ve výzvě. Aby se pak nestalo to, že investují peníze a čas do zpracování žádosti, a potom nebyly vybrány v soutěži jednotlivých projektů,“ doporučila na závěr Škrobálková.