„Máme tady čtyři stížnosti obviněných, které nám byly doručeny 30.listopadu," informoval regionální Deník. „Teď se jimi státní zástupce začne zabývat," sdělil.

Rozhodnutí se podle Malého dá očekávat v řádu týdnů.

„Dříve to nebude vzhledem ke složitosti kauzy. Je potřeba prostudovat spisový materiál, nějakou dobu to určitě zabere," uvedl. Státní zástupce NSZ, který bude zkoumat důvodnost podaných stížností, již má k dispozici také spisový materiál týkající se případu.

Jestli by rozhodnutí mohlo padnout ještě do konce roku, lze podle Malého jen těžko odhadovat. „Obvyklá lhůta je dva měsíce. Není ale pevně daná a v případě nějakých nejasností, nutnosti doplnění podkladů, může být i prodloužena," vysvětloval mluvčí NSZ.

V olomoucké kauze, kde jde o podezřelé vazby mezi podnikateli, policisty a politiky, jsou stíháni dva vysoce postavení policejní důstojníci Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný podnikatel Ivan Kyselý a hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který jako jediný ze čtveřice čelí trestnímu stíhání na svobodě.

Hospodské řeči

Právní zástupce hejtmana Petr Konečný je přesvědčen, že důvody stížnosti jsou v jeho případě zcela oprávněné. Poukazuje například na to, že Rozbořil nebyl obviněn ani vyšetřován v době, kdy se v restauraci pořizovaly nahrávky. V podané stížnosti zaútočil také na možnou nepříslušnost toho, kdo odposlechy provedl.

„Připletl (hejtman) se do policejní akce vůči někomu jinému. Celé se to stalo v hospodě, kde se vedou všelijaké řeči," popisoval již dříve Konečný.

Poté, co se společně s hejtmanem seznámil s pořízeným záznamem, prohlásil, že odposlech žádné korupční jednání neprokazuje.

„Nevidím to tam a nenapadá mě, kterou větou by to měl udělat. Jsou to hospodské řeči, které se dají všelijak vyložit, ale jako konkrétní nabídka úplatku určitě ne," sdělil po výslechu hejtmana. Ten od počátku poukazuje na to, že je nevinen a proto odmítl složit funkci.

V obvinění hejtmana jde o to, že podle odposlechů měl v restauraci nabízet Kadlecovi úplatek za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu v Olomouci-Lazcích.