Že se nakonec zasadí o světový rekord, na to nepomýšleli ani náhodou. Podařilo se. Podle statistiky IMO (International Meteor Organization) právě tým z Olomoucka napozoroval nejvíce meteorů – Perseid, včetně počtu meteorů v hodinovém intervalu. Významně se také podílel na určení frekvence maxima.
„Nechceme se chlubit, ale je to úžasný úspěch," usmál se trochu šibalsky Jiří Konečný, vedoucí meteorické expedice a Stanice pro pozorování sluneční fotosféry – 028 v Medlově – Hlivicích, která výpravu do destinace Podaca připravila. Konkurence v astronomii je totiž velká a pyšnit se něčím takovým může jen málokdo.
Sedmnáctičlenný tým se na pobřeží Jadranu soustředil na zachycení „přestávky" pádu Perseid a především náběhu do maxima , kdy předpovědi avizovaly až 200 rojových meteorů za hodinu.
„Takový počet Perseid se opakoval po 40 letech. Zvolili jsme místo, které nám zaručovalo jasnou oblohu s dobrým výhledem. Podmínky byly ideální," pochvaloval si volbu destinace.
Jsou menší než zrnka písku
Přesně jde o takzvané meteoroidy, prachové částice, které se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Jelikož jsou menší než zrnka písku a složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu atmosférou se zcela vypaří. Nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.
Zatímco kolegům v Česku, ale i sousedům na Slovensku, letos přálo počasí většinou jen z 11. na 12. srpna – noc před maximem – výprava z Olomoucka si u Jadranu užila maximum až do ranních hodin. „Překvapilo nás značné množství jasných a co se týká drah dlouhých meteorů, především Perseid, s frekvencí 130 za hodinu.
Takzvaných sporadických meteorů bylo zaznamenáno podstatně méně. Odpozorovali jsme dva 45 minutové intervaly," popisoval Konečný.
Nadšenci, kteří pracují v kroužcích při DDM v Uničově a Šternberku, nakonec odpozorovali celkový počet 2543 meteorů. Údaje astronomové vložili do databáze IMO a zprávu předali také Astronomickému ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
Kolegové měli zataženo
„Když jsme se zajímali, jakých výsledků dosáhli kolegové doma, dozvěděli jsme se, že v Ondřejově měli v době maxima zataženou oblohu. Podobně zřejmě dopadla expedice na Slovensku, odkud jsme nenašli žádné údaje z doby maxima," uvedl Konečný.
„A když jsme se podívali do IMO, jak na tom byli kolegové na celé Zemi, nevěřili jsme svým očím. Byli jsme nejúspěšnější!" chválil svěřence Konečný.
Pozorování prováděli astronomové dvěma způsoby, a to holandskou metodou, kdy přesně zapisovali každý odpozorovaný meteor, jak rojový, tak i sporadický. Druhá byla metoda podle IMO ( International Meteor Organization ), při které se udává příslušenství k roji a jasnost.
O úspěchu mladých astronomů z DDM v Uničově a Šternberku již informovalo město Uničov na svém Twitteru.
„Tak trochu doufáme, že nám letošní úspěch pomůže k novému fotoaparátu. Pro nás je to bohužel moc peněz," přál si Konečný, který na příští léto opět plánuje cestu za Perseidy do Chorvatska. Bez sponzorů to však nepůjde.
„Tentokrát do Orebiče na polostrově Pelješac. Doufejme, že podmínky budou opět ideální a my se zapíšeme mezi nejúspěšnější pozorovatele," dodal Konečný.
Země se potká s proudem Orionid
Olomouc – Tradiční říjnový roj Halleyovy komety můžeme pozorovat na obloze v noci na sobotu. Bude-li jasná, což podle předpovědi meteorologů zatím příliš nevypadá. Jde o takzvané Orionidy a v maximu, kdy se Země potkává s nejhustším proudem meteoridů, je možné jich zahlédnout i více než dvě desítky za hodinu.
Meteory budou zdánlivě vylétat ze souhvězdí Oriona, ale pozorovat je lze prakticky po celé obloze. Právě v pátek po setmění, pokud je jasná obloha, mohou zájemci o dění na obloze vyrazit na hvězdárnu v Olomouci – Lošově.
Pozorování začíná v 19 hodin. Podle aktuální meteorologické předpovědi však má být v pátek spíše oblačno až zataženo. Odpoledne a večer by se měla oblačnost v Olomouckém kraji protrhávat.