„S partnerem bychom chtěli společně koupit byt. Do panelákového se nám však nechce. Když jsme si některé prohlíželi, narazili jsme na problémy s topením, v mnohých z nich bychom zase museli předělávat elektrické rozvody nebo vyměňovat stará okna za plastová,“ řekla napříkald Adéla Kulíšková z Olomouce.

„Sama pocházím z paneláku a vím, jaké potíže můžou někdy dělat například tenké panelové stěny. Člověk všechno slyší a navíc žije jako v králíkárně. Rozhodli jsme se proto, že se budeme zajímat o menší cihlové byty, nejlépe v některé z olomouckých novostaveb. Kdybychom totiž předělávali celý panelový byt, vyšlo by nás to pomalu nastejno, jako koupit nový cihlový,“ pokračovala.

Propad zájmu o panelové byty pocítily také realitní kanceláře.

„V průběhu letošního roku se byty na sídlištích se špatnou dostupností ocitly na okraji zájmu. Jejich cena poklesla někdy až o 250 tisíc Kč. Vrchol prodeje za nejvyšší ceny jsme zaznamenali na přelomu loňského a letošního roku, ochladnutí poptávky zase sledujeme od dubna,“ uvedla Pavlína Moravcová, manažerka realitní kanceláře Sting.

Makléř: Ceny spadnou ještě o 15 procent

„Nabídka je v současnosti v Olomouci poměrně široká, poptávka po panelových bytech však od začátku roku klesla až o 30 až 40 procent,“ doplnila Iva Secká z olomoucké pobočky Patriot Reality.

„V nabídkách kanceláří se nashromáždilo poměrně velké množství těchto bytů. Ačkoliv byli lidé v minulosti zvyklí, že je za měsíc prodají, dnes jim byty stojí, dokud majitelé výrazněji neklesnou s cenou,“ pokračovala.

Podle Richarda Hofera, regionálního ředitele M&M Reality, by ceny panelových bytů do konce roku mohly klesnout ještě o dalších deset až patnáct procent.

„Předpokládáme, že se na této hodnotě zastaví a od začátku příštího roku zase zlehka stoupnou. Růst cen bude však asi jenom pozvolný,“ upřesnil Hofer.

Realitní makléři se shodují, že zákazníci jsou náročnější a pokud jim to peníze dovolí, preferují bydlení v novostavbě nebo ve starší cihlové zástavbě.

Sníženou poptávku po panelových bytech navíc v posledních dvou až třech měsících podpořil příchod světové finanční krize.

„V návaznosti na finanční krizi se také zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů,“ uvedl Michal Pitucha, výkonný ředitel realitní kanceláře Sting.