Praktická lékařka Andrea Adamcová ordinuje v obcích Náklo, Příkazy a Střeň. „Proti chřipce očkujeme od poloviny září. Zájem našich pacientů 65+ je každoročně velký,“ sdělila lékařka.

Očkování proti chřipce doporučuje.

„Všichni vidíme, jak od září přibývá pacientů s akutními respiračními infekcemi. Mezi dětmi je vysoká nemocnost, protože nemají žádnou imunitu. A jestliže chřipka tady dva roky nebyla vzhledem k opatřením proti covidu – lidé měli roušky, chyběly sociální kontakty – může to být letos nepříjemný chřipkový úder,“ poukázala.

Mohutně se očkuje proti chřipce i v ordinaci praktické lékařky v Bohuňovicích.

„Již polovinu pacientů, která se o očkování proti chřipce přihlásila, máme naočkovanou,“ spočítala Jarmila Ševčíková, která je zároveň krajskou předsedkyní praktických lékařů.

Letošní zájem o tuto ochranu proti sezonní chřipce předčil očekávání zkušené praktické lékařky.

„Myslela jsem si, že lidé budou mít očkování jako takového plné zuby, ale opak je pravdou. Covid zřejmě pomohl pochopit význam očkování i u ostatních chorob,“ zamýšlela se lékařka.

Zatímco vakcínu proti Covidu-19, stejně jako vakcíny u všech povinných očkování, objednává stát, u očkovací látky proti sezonní chřipce vychází objednávky z předobjednávek udělaných jednotlivými praktickými lékaři měsíce dopředu.

Na základě zkušenosti z loňského podzimu, kdy byl o očkování proti chřipce obrovský zájem, ale vakcíny nebyl dostatek, si letos většinou praktici do předobjednávek raději započítali menší rezervu.

Chřipka, která si v minulých letech vyžádala i v Olomouckém kraji několik obětí, vloni v České republice prakticky nebyla. Alespoň ji nezachytila žádná laboratoř. Souviselo to s pandemii Covidu-19 a platnými protiepidemickými opatřeními, díky kterým se snížila i cirkulace jiných respiračních virů. Pokud budou platit i během nadcházející sezony respiračních infekcí a lidé je budou dodržovat, lze se epidemii chřipky opět úspěšně vyhnout.

Například imunolog Zdeněk Hel však již letos v lednu varoval, že na podzim očekává silnější chřipkový úder. Poukázal na to, že vlivem nízké nemocnosti během chřipkové sezony bude velice málo lidí imunizováno.

„Nechte se očkovat i proti chřipce. V nemocnici zkoumáme i případy koinfekce chřipky a covidu, a to je naprosto smrtelná kombinace,“ varoval v médiích.