Kromě olomouckého primátora Martina Majora za stůl hlavních řečníků usedl také autor podoby Horního náměstí Jan Šépka.

Právě mezi vedením města a architektem Šépkou vypukl před několika týdny spor, jehož hlavní podstatou je neshoda při výběru nových lamp od firmy Philips namísto původního architektova návrhu osvětlení.

Jedním z argumentů pro urychlený výběr lamp Philips UrbanStar je podle primátora špatný stav sloupků současného osvětlení.

„Lampy jsou ve velmi špatném stavu, korodují jim patky. Jejich životnost je omezená v řádech několika málo měsíců," vyslal ostře Martin Major do pléna.

Lampy, které získaly přezdívku zápalky, stojí na náměstí čtrnáct let.

„Nezkreslujte. Hliník nekoroduje, pokud tam něco není v pořádku, tak jsou to spojovací součástky. To je ale vizitka nedostatečné údržby ze strany města," opáčil Jan Šépka.

Publikum tvořili jak další architekti a komunální politikové, v menším měřítku však i neodborná veřejnost.

Všichni se ale v jedné chvíli stali experty na chemické vlastnosti jmenovaného prvku.

Své emoce pak pustili přihlížející naplno při následné rozpravě.

Většina z publika do mikrofonu vyslala negativní hodnocení na práci architekta Šépky. Stěžovali si na lavičky, kovové desky v dlažbě, na to, že je náměstí vylidněné.

Veřejná debata o osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zleva architekt Pavel Pospíšil, vpravo architekt Jan Šépka)

Veřejná debata o osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zleva architekt Pavel Pospíšil, vpravo architekt Jan Šépka). DENÍK/Veronika Kolesárová

ČTĚTE TAKÉ: Světelné války: spor o lampy pro Olomouc míří k soudu

Zaražená studentka

K tématu osvětlení vrátila přítomné mladá bývalá studentka olomoucké univerzity Alžběta Smejkalová.

„Předmětem dnešního večera nejsou ani lavičky, ani dlažba, ale osvětlení. Jsem laik, ale uniká mi, proč se nové osvětlení neprobralo především s architektem čili tvůrcem jeho podoby," pronesla příspěvek.

Celý spor nyní míří před soud, protože Jan Šépka podává na město žalobu kvůli porušení autorských práv.

„Zaráží mě stav, do kterého to došlo. Zdá se mi, že mezi všemi stranami není chuť vést jakoukoli komunikaci a to je hodně špatné," uzavřela Alžběta Smejkalová.

Více jak dvouhodinové debaty, které se zúčastnil také ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu František Chupík, univerzitní pedagog a opoziční zastupitel Antonín Staněk, či architekt a spoluautor rekonstrukce Dolního náměstí Pavel Pospíšil, pořádalo sdružení Za krásnou Olomouc.