Zájemcům stačí vyplnit žádost a podepsat smlouvu v turistickém informačním centru.

Kryt pak dostanou k dispozici za 300 korun na den. Pořadatelé komerčních akcí za nájem zaplatí tisícikorunu.

Klára Melíšková (vlevo) a Taťjana Medvecká.Vodník, 1. díl. Z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice
Olomoučtí detektivové od Nejsvětější Trojice se vrací v hororovém Vodníkovi

Do krytu v Bezručových sadech je možné se podívat v době od poloviny června do konce září. V tuto dobu jsou prostory přístupné jen o sobotách.

Kromě toho se ale na město obracejí další turisté a členové různých spolků a zájmových organizací, kteří si chtějí kryt pronajmout.

„Žádostí přibývá a je potřeba režim výpůjček upravit a dát mu jasnější pravidla,“ vysvětlila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Jen v průběhu loňského roku město kryt zapůjčilo 46 žadatelům, kteří v něm uspořádali koncerty, společenské akce a setkání.

Kvůli nárůstu zájemců už informační centrum připravilo jednotný formulář žádosti a smlouvy na výpůjčku a nájem podzemních prostor.

„Od dubna je bude možné vyplnit žádost přímo na webových stránkách města. My se pak žadatelům ozveme a domluvíme se s nimi na podrobnostech. Pokud si lidé kryt pronajmou za účelem prohlídky, zaplatí 300 korun za den. Pořadatelé komerčních akcí, kde se bude vybírat vstupné, uhradí tisícikorunu,“ upřesnila Jitka Lučanová z olomouckého informačního centra.

Rekonstrukce Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech v Olomouci.
Ljubav za ljubav dostává hezčí kabát. V mauzoleu opravují kapli

Velitelství štábu z 50. let

Kryt civilní obrany byl vybudován v letech 1953 až 1957 jako velitelské stanoviště štábu civilní obrany pro okres Olomouc. Využívat se měl v krizových situacích, kdy hrozilo použití chemických, jaderných nebo biologických zbraní hromadného ničení.

Podzemní prostory zasahují do městských hradeb a skály na které hradby stojí. Kryt má dvě patra a je rozdělený na 39 místností, vejít se do něj mělo až 85 členů štábu civilní obrany. Informační centrum města Olomouce jej má v užívání od roku 2008. 

V areálu na Nových Sadech slavnostně otevřeli nové zázemí pro regionální fotbalovou akademii. Uprostřed Karel Poborský, vpravo předseda FK Nové Sady Josef Ondroušek
Poborský otevřel areál na Nových Sadech. Nádhera, tiše závidím, řekl