Příští senátor vzejde z území, které pokrývá západní část Olomoucka a jižní část Šumperska. Zatím se v něm od roku 1996 střídala ČSSD a ODS. Zrušit tuto pravidelnost chtějí zástupci všech parlamentních stran i některých menších uskupení. Proměnlivá politická situace nevylučuje překvapení.

Motivace je pořád obrovská, říká Karel Korytář (ČSSD)

Sociální demokracie spoléhá na současného senátora z „olomouckého" obvodu Karla Korytáře, který má za sebou už dvě šestiletá působení.

„Mým velkým tématem je doprava a ta je pořád nedokončená. Motivace je pořád obrovská," vysvětlil uničovský zastupitel, proč o senátorské křeslo opět usiluje.

Za ODS Radek Vincour, s podporou TOP 09

Dlouhodobě byl u voličů nejúspěšnější, jednou však do senátu poslali Vítězslava Vavrouška za ODS. Ten už letos nekandiduje, Občanskou demokratickou stranu bude zastupovat Radek Vincour, ředitel Městského kulturního zařízení Uničov a radní města.

„Vybrali jsme vynikající osobnosti, z nichž každá je ve svém volebním obvodě dobře známá a v Senátu bude dobře reprezentovat zájmy pravicových voličů," řekl k výběru Petr Fiala, předseda občanských demokratů.

S kandidátkou ODS letos souvisí i kandidátka TOP 09. Strany totiž vyjednaly domluvu, která má zamezit tříštění hlasů pro pravici. Týká se i Olomoucka.

„Věřím, že se nám podaří dosáhnout dohody s TOP 09 na tom, že alespoň v šesti obvodech si nebudou naši kandidáti vzájemně ubírat hlasy, a pravicová politika v nich tak má větší šanci na úspěch," sdělil Petr Fiala. Vysvětlil, že ODS a TOP 09 nestaví společné kandidáty, ale v daných obvodech se objeví vždy jen zástupci jedné strany s podporou té druhé.

Letošní volby tak budou jiné než posledně. Dominance ODS a ČSSD už neplatí.

„Dnes je situace naprosto odlišná, na politické mapě přibyly nové subjekty. To si zjevně uvědomují i představitelé ODS, kteří zvolili postup v minulosti typický pro menší strany a dohodli se na společném kandidátovi s TOP 09," komentoval spojení politolog Univerzity Palackého Karel Páral.

KDU-ČSL nominovala Alenu Šromovou

Partaje většinou vsázejí na lokální politiky. Například KDU-ČSL vybrala Alenu Šromovou.

„V roce 2002 jsem přijala nabídku kandidovat do zastupitelstva města Litovle, kde od tohoto roku zasedám. Po minulých komunálních volbách v roce 2010 jsem se stala i členkou rady města Litovle. Letos kandiduji do Senátu v obvodu, kde jsem již desítky let doma," uvedla Alena Šromová.

Zdeněk Beňo za KSČM

Zastupitele nabízí i komunisté, a sice Zdeňka Beňa z Uničova.

„Je to tamější zastupitel a soukromý podnikatel," představil kolegu předseda krajského výboru KSČM Olomouckého kraje Ladislav Mlčák. Komunisté byly s kandidátkou rozhodně připraveni, první jména padla na okresní konferenci koncem minulého roku.

Další strany a hnutí

Pro hnutí ANO a Úsvit by úspěch znamenal první zkušenost se senátorskou prací. S jakými tvářemi chtějí mezi 81 členů proniknout, zatím neprozradila.

„Stoprocentně kandidovat budeme, přikládáme tomu velký význam. Rozhodovat o jménech se bude během příštích čtrnácti dnů," sdělil krajský předseda a poslanec hnutí ANO Ladislav Okleštěk.

Strana svobodných občanů posílá do voleb filmového historika, scenáristu a novináře Pavla Taussiga, Strana zelených ani Pirátská strana v obvodu číslo 66 kandidovat nebudou a zaměří se na sousední obvod číslo 63 – Přerov, kde se zřejmě spolu s lidovci postaví za bývalou senátorku Jitku Seitlovou.

Senátní volby se budou konat 10. a 11. října společně s volbami do zastupitelstev obcí. Spojení výrazně ovlivňuje účast.

„Dosavadní volební výsledky jasně ukazují, že když už přijdou lidé do volební místnosti a konají se dvoje volby, hlasují v drtivé většině jak do zastupitelstva, tak do Senátu," řekl politolog Páral.