„Předsednictvo krajské organizace a krajský klub zastupitelů ČSSD jednomyslně schválil dojednaný „dvojblok" s ANO s tím, že hledáme partnera do trojkoalice," sdělil po 17.hodině lídr ČSSD Jiří Zemánek. Třetím bude ODS nebo lidovci.

„Dnes by měla proběhnout jednání, která by uzavřela první kolo a s ANO bychom se pomalu rozhodnout, kterým směrem se vydáme," doplnil s tím, že vyjednavači ANO i ČSSD mají od spolustraníků mandát k tomu, aby rozhodli, kdo bude třetím v krajské vládě.

Budoucím hejtmanem by se měl stát lídr ANO Oto Košta a vicehejtmanem sociální demokrat – lídr kandidátky Zemánek.

V 55 členném zastupitelstvu získalo ANO 16 křesel a ČSSD devět křesel. Třetí KSČM získalo sedm. Pět mandátů má ODS a o dva více Koalice pro Olomoucký kraj.

V jedenáctičlenné krajské radě by měl dostat třetí partner dvě křesla, vítěz ANO jich bude mít šest a tři místa by měla zaujmout ČSSD.

O spolupráci ve vedení kraje odpoledne jednalo krajské vedení ODS. Vnitrostranickou debatu měla již v neděli, kde závěr nepadl. „Pokračujeme ve vyjednávání o krajské koalici," sdělil po 16.hodině lídr kandidátky Dalibor Horák. S „dvojblokem" by se ODS měla sejít večer poté, co se sejdou ANO a ČSSD.

Na kontakt čeká i Koalice

Připravena k jednání je Koalice pro Olomoucký kraj, která se opírá o sedm mandátů. „Čekáme, až nás kontaktuje hnutí ANO, abychom pokračovali ve vyhodnocování programových průniků, resortních priorit a toho, jak by to mohlo v krajské radě fungovat z hlediska rozložení odpovědnosti," sdělil odpoledne lídr Ivo Slavotínek.

„Vnitrostranicky máme vše vykomunikováno a máme jasný mandát k jednání s dvojblokem," do­dal.

Podle 1. místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který u večerních jednání nebude, mají oba potenciální partneři „dvojbloku" stejné šance.

„Večer bychom se měli potkat s kolegy ze sociální demokracie a přijmout nějaké rozhodnutí. Vyhodnotit nabídky ke spolupráci ze strany ODS a KDU," uvedl.

„Oba možní partneři mají stejné šance. Kraj od kraje je jiný, nelze paušalizovat," upřesnil včerejší vyjádření, kdy spolupráci s lidovci nebyl zrovna nakloněn. Odkazoval na zkušenost z Královehradeckého kraje, kde se ostatní domluvili proti vítězi voleb ANO a KDU-ČSL je součástí dohody.

Zástupci některých stran Olomouckému deníku potvrdily, že se již v neděli jednalo o počtech křesel pro jednotlivé subjekty a specifikovaly se resorty, o které mají strany zájem. Nic bližšího však nezveřejnily.