O budovu v olomoucké Vejdovského ulici přišel úřad v soudním sporu přede dvěma lety a s novým vlastníkem objektu, společností Prefa Tec, se dohodli na pronájmu.

Platí nájemné devatenáct set korun za metr čtvereční kancelářské plochy za rok. „Situace je momentálně taková, že jsme na adrese ulice Vejdovského a uzavřeli jsme nájemní smlouvu s Prefou Tec,“ uvedl ředitel olomouckého úřadu práce Roman Chlopčík.

Do čtyř let by se však úředníci mohli přestěhovat do areálu bývalých kasáren na Tabulovém vrchu, kde úřad bezúplatně nabyl pozemky od Armády ČR. Od letošního května je jejich vlastníkem.

„V současné době chceme některé stávající prostory zrekonstruovat a dostavět nové sídlo úřadu práce. Pokud budu velký optimista, dá se mluvit o čtyřech letech. Záleží to však na penězích a rychlosti všech řízení, která jsou s výstavbou spojená,“ pokračoval ředitel.

Důvodem stěhování je hlavně nájemné. „Protože nejsme ve své budově, nemůžeme za státní prostředky dělat ani údržbu, ani žádné investice,“ zdůvodnil rozhodnutí Chlopčík a poukázal i na další nedostatky.

Budova nemá výtah a kapacitně již nevyhovuje.

„V budově bývalého okresního úřadu, který teď převzala Policie ČR, jsme měli pětatřicet zaměstnanců státní sociální podpory, kteří se nastěhovali zpět do ulice Vejdovského. Jenže aby bylo místo, museli jsme zase odsud vystěhovat odbor Evropského sociálního fondu a oddělení kontroly, a to do budovy ABC centra v ulici Kosmonautů. Takže teď platíme další nájem, tak abychom se vůbec vešli,“ pokrčil rameny šéf úřadu.

O tom, že budova ve Vejdovského ulici patří jinému vlastníkovi, rozhodl soud již přede dvěma lety, přesto spor ještě není u konce. Právní zástupce úřadu loni podal dovolání k vrchnímu soudu a ten ve věci stále ještě nerozhodl.

„Udělali jsme právní analýzu a z našeho pohledu je důvod k dovolání k vrchnímu soudu. Myslím si však, že je to v tuto chvíli skutečně ta poslední možnost,“ uvedl před časem Karol Siwek, ředitel ostravského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který za olomoucký úřad práce podniká právní kroky.

Spor o vlastnictví budovy úřadu práce ve Vejdovského ulici se táhne od roku 1996, kdy nástupce původního majitele zpochybnila kupní smlouvu.

Předseda představenstva firmy Otto Strmiska vysvětlil, že podle tehdy platného obchodního zákoníku nemohla akciová společnost převést právo hospodaření na stát.

V roce 2007 pak Krajský soud v Ostravě rozhodl, že vlastníkem budovy ve Vejdovského ulici je firma Prefa Tec, která je nástupcem původního vlastníka.