Nově přijde na dva tisíce, šestiměsíční na tisíc a tříměsíční na 500 korun. Tyto ceny jsou platné pro první vozidlo. Podnikatelé a obyvatelé centra si mohou pořídit kartu i na druhé auto, ovšem cena bude trojnásobná.

„Uskutečnilo se několik schůzek s občany, hodně jsme debatovali a rozhodnutí rady je kompromisem,“ sdělil Olomouckému deníku starosta Uničova Radek Vincour.

„Cena se tedy sníží, aby bylo zřejmé, že nejde o nějaké obohacování městské kasy. Navíc jsme usnesením dali najevo, že všechny finance, které budou vybrány na parkovném a parkovacích kartách budou určeny výhradně pro případný nákup dalších parkovacích automatu či službu placení prostřednictvím sms,“ doplnil.

První půlhodina zdarma

Pravidla pro krátkodobé stání se nemění. Řidiči budou mít prvních 30 minut zdarma a za každou další půlhodinu zaplatí 10 korun. Takto mohou parkovat v zóně na vyhrazených parkovištích maximálně dvě hodiny.

„Parkovné se platí prostřednictvím dvou automatů na náměstí, do nichž motorista zadá registrační značku auta. Automat nebude vydávat žádný parkovací lístek, pouze informace přenese do systému městské policie; zájemce si však může nechat vytisknout účtenku,“ připomněl mluvčí radnice Marek Juráň.

Novinkou je možnost získat parkovací kartu pro služební auto, kterou ovšem mají pouze lidé bydlící v zóně s upraveným režimem parkování.

To místním chybělo, když kritizovali původní rozhodnutí vedení města. Hlavně ale poukazovali na původní, podle nich nepřiměřeně vysoký poplatek za roční kartu, který ani po jeho zaplacení nedává garanci, že vůbec zaparkují.

Pro srovnání v Olomouci nyní zaplatí rezidenti na 12 měsíců tisícovku.

Moc aut na náměstí

Místní oslovení Olomouckým deníkem se však zároveň shodli, že s parkováním na uničovském náměstí je nutné něco udělat.

„Na historickém náměstí je moc aut, nějaká regulace je potřeba, i když to pro nás bude znamenat komplikace,“ řekly Olomouckému deníku například prodavačky z pekařství na Masarykově náměstí.