Budova s kapacitou přibližně 2 miliony výtisků by měla v městské části Hejčín stát už za rok.

Zároveň se také uvolní prostor červeného kostela na třídě Svobody, ze kterého by se do budoucna mohlo stát kulturní centrum.

„V současné době máme knihy uskladněné celkem na sedmi místech, z toho šest jsou naše depozitáře a jeden si pronajímáme,“ sdělila ředitelka Vědecké knihovny Jitka Holásková.

„Ne všechny jsou ale pro skladování knih vhodné, to je třeba případ červeného kostela, kde knihy trpí kvůli vlhkosti nebo mrazu. Pronajatý prostor zase stojí peníze,“ dodala.

O jedno patro nižsí  

Situaci by měl vyřešit nový depozitář, kam se nemají stěhovat všechny knihy, ale právě ty z nevyhovujících prostor, tedy z červeného kostela, z Ostružnické ulice a z pronajatého prostoru v Sokolské ulici.

Na stavbu získalo olomoucké hejtmanství, pod které vědecká knihovna spadá, dotace ve výši přibližně 123 milionů korun.

„Peníze na nový depozitář získal kraj z evropských dotací, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu,“ upřesnila mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Kapacita nového depozitáře původně měla mít rezervu na následujících třicet let, nakonec však bude o něco nižší.

„Počítáme s rezervou na dvacet let. Vzhledem k výši dotace došlo k menšímu omezení a depozitář se snížil o jedno patro. Zároveň ale na tom pozemku zůstává prostorová rezerva, díky které by se v budoucnosti dal depozitář ještě rozšířit,“ vysvětlila Holásková.

Knihovní fond se totiž rok co rok rozrůstá přibližně o třicet tisíc knih. Protože je knihovna příjemcem povinného výtisku pro celou Českou republiku, z každé nové publikace, která u nás vyjde, putuje sem automaticky jeden výtisk.

Kostel pro koncerty

Knihy se díky novému depozitáři odstěhují i z červeného kostela na třídě Svobody.

Ten by mohl za několik let sloužit pro setkávání při veřejných čteních, přednáškách nebo komorních koncertech.

Odsvěcený novogotický evangelický kostel patří Olomouckému kraji a je chráněnou památkou.