Podle jejího předsedy a olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka jde o schopného manažera, pod jehož vedením získat prostějovský magistrát několik ocenění.

Jeho škraloup kvůli pochybení v oznámení podle zákona o střetu zájmů, není podle Oklešťka překážkou. Proti výběru vysokého státního úředníka se ostře vymezili Zelení.

„Rozhodlo to, že 14 let je inženýr Baláš na magistrátu a úřad pod jeho vedením získal řadu ocenění. Magistrát funguje velmi dobře a máme šanci, že v čele krajského úřadu bude člověk na svém místě,“ vysvětloval Okleštěk (ANO) výběr vítěze.

David Bystroň
Další tragédie: bývalý hráč Sigmy David Bystroň spáchal sebevraždu

Byl to přestupek, ne zločin

Tajemníkovo pochybení, když v oznámení podle zákona o střetu zájmů neuvedl pozici v prostějovských vodovodech a kanalizacích, nevnímá jako problém.

„Udělal přestupek, ne trestný čin. Nikoho neokradl. Vnímám to jako evidenční záležitost. Pokud by příjem zatajil v daňovém přiznání, je to problém, ale v něm uvedl vše, jak měl,“ stavěl se za vítěze konkurzu.

„Že krajský úřad rozhodl o postihu, mě naopak potěšilo. Je to důkazem toho, že krajský úřad jedná transparentně a v duchu padni komu padni,“ dodal Okleštěk.

Stavba mostů na čtrnáctikilometrovém úseku dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem. Květen 2017
VIDEO: Stavba D1 z výšky. Průlet nad trasou mezi Přerovem a Lipníkem

Příliš formalistický postup

Podle Baláše jde o marginální pochybení.

„Podle mého názoru bylo v tomto případě postupováno příliš formalisticky, bez ohledu na společenskou nebezpečnost a vývoj legislativy,“ reagoval.

„V čestném prohlášení jsem uvedl veškeré svoje příjmy a zdroj, z jaké organizace plynou a na základě čeho, jakého smluvního vztahu jsem prostředky získal, to jsem opomněl vyplnit,“ vysvětloval, co spáchal.

Pátek 19. května 2017 v olomouckém rozáriu
OBRAZEM: Květnová letní pohoda v Olomouci

Primátorka: Magistrát funguje výborně

Za Baláše se postavila primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD).

„Přestupek je možné spáchat i špatným zaparkováním automobilu. Není překážkou, aby mohl dělat ředitele krajského úřadu. Jediné, co neuvedl, byla pozice, kterou vykonával,“ uvedla.

„Magistrát pod jeho vedením funguje výborně, o čemž svědčí získaná ocenění, spolupráci s ním mohu za politickou reprezentaci jedině chválit. A spokojeni jsou i zaměstnanci,“ prohlásila Rašková.

Náraz auta do stromu u Štěpánova
Seat u Štěpánova vletěl do stromu, dvě mladé ženy vážně zraněny

Zkušenosti jsou přínos

Podle krajské opozice je přínosem, že by se měl funkce ředitele krajského úřadu ujmout člověk se zkušenostmi z veřejné správy.

„Pana Baláše však osobně neznám, takže se k němu mohu těžko vyjadřovat. Pokud je ale vítězem někdo se zkušenostmi z veřejné správy, považuji to za přínos,“ reagoval Ivo Slavotínek za opoziční Koalici pro Olomoucký kraj.

„Pokud jde o přestupek, neznám sice okolnosti, ale z mého pohledu to není něco, co by mělo blokovat dokončení výběru ředitele krajského úřadu,“ uvedl.

Další shromáždění namířené proti ministru financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi se konalo ve středu v podvečer na Žerotínově náměstí u kostela sv. Michala v Olomouci
V Olomouci se opět demonstrovalo proti Zemanovi a Babišovi

Alkohol na pracovišti?

Proti výběru kandidáta se ostře vymezila Strana zelených v Olomouckém kraji.

„Je nepřípustné, aby se kdokoliv spojený s užíváním alkoholu na pracovišti ucházel o nejvyšší úřednickou pozici v kraji, ve které pod sebou bude mít všechny úředníky kraje a v gesci bude mít vykonávání úkolů, kterými jej kraj pověří,“ reagoval Ondřej Plachý, 1. místopředseda krajské organizace Strany zelených Olomouckého kraje.

Fotografie z večírku na prostějovské radnici zveřejnil Hanácký Večerník.

Po Muzeu moderního umění ručkuje Lupič od Davida Černého.
Olomoucký Lupič krade z muzea vzácnou plastiku. A nadává

Netrasparentnost, kterou před tím napadali

„To, že v netransparentním výběrovém řízení zvítězil právě pan Baláš, je neplněním volebních slibů, které ANO dalo svým voličům v krajských volbách,“ kritizoval Plachý.

O transparentnosti konkurzu na nejvyššího státního úředníka kraje zapochyboval již v minulých dnech politolog Pavel Šaradín.

„Co napadali na výběru původní ředitelky, byla netransparentnost. Upozorňovali, že konkurz jí měl být ušit na míru,“ uvedl a poukazoval, že hejtmanství nezveřejnilo jména uchazečů a komise ani průběh výběrového řízení.

Lucie Štěpánková ještě jako ředitelka Krajského úřadu na zasedání zastupitelstva, které odvolalo z funkce hejtmana Oto Koštu a zvolilo jeho nástupce Ladislava Oklešťka
Bývalá šéfka krajského úřadu Štěpánková míří do vedení nemocnic

Za týden všechno nezreformuji

Výběr budoucího ředitele krajského úřadu ještě musí potvrdit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Pokud odeslanou žádost o jmenování Baláše podepíše, může se funkce ujmout už 1.června.

„Priority samozřejmě mám a vnitřní chod úřadu je jednou z důležitých oblastí,“ reagoval, zda mezi prvními kroky bude reorganizace, jak požadovalo nové vedení po jeho předchůdkyni, která odešla a bude v managementu krajských nemocnic na Zlínsku. ¨

„Ale nepočítám s tím, že přijdu do úřadu a za týden budu všechno zreformuji. Vše je potřeba posoudit, vykomunikovat a nato udělat nějaká rozhodnutí,“ dodal Baláš.

Členové výběrové komise Ladislav Okleštěk, předseda komise, hejtman OK
Ladislav Hynek, náměstek hejtmana OK
Taťána Malá, náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje
Luděk Niče, vedoucí Odboru tajemníka hejtmana KÚ OK
Svatava Špalková, vedoucí Odboru kancelář ředitele KÚ OK
Vlasta Vaidová, vedoucí oddělení účetnictví a výkaznictví na Odboru ekonomickém KÚ OK