Maráček čelí obvinění kvůli veřejným zakázkám. Je na neplacené dovolené a největší nemocnici v Olomouckém kraji řídí jeho statutární zástupce.

„Do konce tohoto měsíce bude vypsáno výběrové řízení. Pan ředitel Maráček má na vlastní žádost již řadu měsíců neplacené volno a zastupuje jej statutární zástupce nemocnice. Současný pan ředitel přestane být ředitelem nemocnice ve chvíli, kdy bude jmenován ředitel nový,“ informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ministr: Maráček nemocnici pozvedl

Vypsání konkurzu před dvěma měsíci avizoval ministr Leoš Heger, když přijel do Olomouce slavnostně otevřít operační sály pro dětskou chirurgii.

„Rozhodli jsme se, že vypíšeme konkurz na ředitele, protože věc se táhne asi půl roku a není možné, aby vedení nemocnice bylo v takovém provizorním stavu,“ sdělil novinářům.

„Myslím, že by to mohlo být uzavřeno do konce roku. Do pár týdnů bychom měli výběrové řízení vypsat,“ uvedl tehdy.

Zároveň práci Maráčka ocenil:

„Já bych panu řediteli přál, aby byl zbaven toho obvinění. Myslím si, že většina zaměstnanců nemocnice mu to přeje také, protože tady udělal velké dílo a rozhodně nemocnici povznesl z velmi zadluženého podniku do prosperujícího podniku,“ dodal Heger.

Odcházející šéf míří do sportovní medícíny

Maráček čelí obvinění ze tří trestných činů.

Podle policejního vyšetřování měl uzavírat pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, u zakázek za desítky milionů korun nezveřejnit výzvy k podání nabídek s tím, že jde o modernizaci, přitom se podle policie jednalo o nákup nových přístrojů.

Zákon měl obejít i při uzavírání smluv na audity a poradenství. Zakázky spadají do období 2007 a 2009 a škoda způsobená nemocnici je podle policie několikamilionová.

Státní zástupce podal počátkem srpna obžalobu. Krajský soud se podle ČTK začne případem zabývat v lednu.

Odcházející ředitel naznačil, že se nadále bude věnovat zdravotnictví. Chystá projekty v oblasti sportovní a preventivní medicíny.

Stíhání nechtěl příliš komentovat:

„Obžaloba je s malými změnami stejná jako obvinění. I přesto, že jsme dokládali řadu posudků. Složky, které to řešily, neměly možná ani chuť ani odvahu to řešit nějakým jiným způsobem,“ poznamenal v září Maráček.