Radní v rozpočtu počítají s tím, že například proměna ostudného zimáku se už začne reálně projektovat a Dolní náměstí by mělo mít nový kabát nejpozději do konce roku 2012 .

V rozpočtu na rok 2011 ale nechybí ani další protipovodňová opatření či zateplování škol.

Návrhu rozpočtu v úterý schválila rada města. Poslední slovo při jeho přijetí však bude mít až zastupitelstvo, které se sejde těsně před Vánocemi.

Nová koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která po říjnových komunálních volbách usedla do čela města, rozhodla, že Olomouc bude příští rok opět šetřit na výdajích magistrátu, stejně tak budou muset nalézt ve svých účtech rezervy i všechny příspěvkové organizace Olomouce, jako je například Moravské divadlo, svatokopecká zoo či mateřské a základní školy.

Rozpočet Olomouce na rok 2011

Celkové příjmy: 2,2 miliardy
Celkové náklady: 2,2 miliardy
Dotace z EU: 160 milionů
Úvěr z EIB: 250 milionů
Investice: 600 milionů
Úspora na výdajích magistrátu: 67 milionů

Zdroj: MmO

Plán: o 100 milionů větší příjmy

Na druhé straně se radnice snaží zvýšit příjmy města.

„Ekonomika se pomalu probírá z hospodářské krize a už na konci letošního roku můžeme sledovat, že rostou daňové příjmy. S jejich zvýšením počítáme i v příštím roce. Také bychom měli dostat více peněz z Evropské unie a chceme zvýšit zisk města z jeho hospodářské činnosti. Těmito kroky by se nám příští rok mělo podařit obohatit rozpočet Olomouce až o sto milionů korun,“ popsal ekonomický náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Důležitou součástí rozpočtu budou právě dotace z Evropské unie. Letos využila radnice přes sto čtyřicet milionů, příští rok by jí mělo pomoci ještě o dvacet milionů více. Také plánuje čerpat další část úvěru z Evropské investiční banky, a to až dvě stě padesát milionů korun.

Investovat do rozvoje města by chtěla celkově šest set milionů korun, což je o více než sto osmdesát milionů více než letos.

„Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout navýšení, a to díky úsporám magistrátu. Vyzdvihl bych hned několik významných stavebních a rekonstrukčních prací, které v rozpočtu máme. Například je to zateplení a výměna oken na budovách škol nebo také přeložka kanalizačního sběrače C, což je velmi důležitá investice, která zahájí další fázi protipovodňových opatření na řece Moravě,“ vyjmenoval náměstek primátora Martin Major (ODS), který je za investice města zodpovědný.

Dolní náměstí do konce roku 2012

Už léta radnice slibuje, že opraví ulici Štítného. Obyvatelé se na začátku roku dočkají, stejně jako řidiči, kteří si stěžují na stav vozovky. Na rekonstrukci ulice pak ihned navážou opravy Výstaviště Flora v Olomouci.

Vedení města by mělo zahájit velmi nákladnou změnu pavilonu A a začít s pracemi na jeho přístavbě už v září příštího roku. Celkově by měl projekt vyjít zhruba na tři sta milionů korun.

#nahled|https://g.denik.cz/43/3a/flora_vystaviste_dostavba_vizualizace_260402_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/3a/flora_vystaviste_dostavba_vizualizace_260402.jpg|Dostavba výstaviště Flora. Vizualizace upraveného návrhu#

V předvolebních slibech některých koaličních stran se také jako priorita objevila rekonstrukce zimního stadionu nebo Dolního náměstí. Dostaly se obě nákladné investice do rozpočtu či nikoli?

„Obě tam jsou. Zimní stadion jsme zahrnuli do části rozpočtu, která pojednává o projektových dokumentacích. Takže se už natvrdo začne jeho přestavba připravovat. Stejně tak máme vyčleněných pět milionů na archeologický průzkum Dolního náměstí, který zahájíme, jakmile to počasí dovolí. Čekáme jen na přidělení dotací, nicméně můžu slíbit, že do konce roku 2012 bude rekonstrukce náměstí hotová,“ uzavřel Major.

Jednání v příjemné atmosféře

Podle primátora Martina Novotného (ODS) se jednání o rozpočtu nesla v příjemné atmosféře.

„Sleduji změnu v jednání s koaličními partnery, protože mají podobné vidění světa. Nemuseli jsme se dohadovat, zda budeme nejdříve šetřit a až pak investovat. Proto diskuze nebyla o ostrých loktech, ale o práci,“ popsal Novotný.

Návrh rozpočtu předloží rada města zastupitelstvu na jeho zasedání 21. prosince. Bude zajímavé sledovat, zda se křehké koalici podaří rozpočet schválit.