Nejvíc tuto změnu pocítí nájemci v Olomouci, kterým činže stoupla v průměru o 35 procent, v Litovli a Šternberku se nájem zvýšil o necelých 29 procent. Nejlépe na tom jsou pak lidé v Uničově, kde se nájemcům, kteří před osmi lety podepsali dodatek ke smlouvě, činže zvýšila jenom o výšku meziroční inflace.

Zdražování se nejvíce projevilo v Olomouci. Ku příkladu rodina, která žije v bytě o rozloze sedmdesát metrů čtverečních na okraji města, tak už od začátku roku zaplatí za svůj byt asi o tisícovku více, než tomu bylo v loni.

„Růst cen regulovaného nájemného je skutečně vysoký. Ceny se každoročně zvyšují, nejsme proto asi jediná rodina, která není s tímto stavem spokojena. Tisícovka měsíčně určitě není zanedbatelný peníz. V důsledku tohoto nárůstu jsme se dokonce začali ohlížet i po různých inzerátech a hledáme jiný byt. Regulované nájemné se už neoplatí a je mnohem výhodnější pokud člověk bydlí ve vlastním,“ uvedla Hana Pospíšilová z Olomouce, která sama v bytě s regulovaným nájmem bydlí.

V Litovli a Šternberku činže vzrostla velice podobně. Za standardní sedmdesátimetrový byt si lidé letos připlatí asi o 485 korun více, v bytě se sníženou kvalitou je to zase přijde měsíčně o více jak 530 korun dráž.

Regulované nájemné vzrostlo i v Uničově, dotklo se však jenom některých obyvatelů městských bytů.

„Růst nájemného Uničově se projeví pouze u domácností, které v roce 2001 neuzavřely dodatek k nájemní smlouvě. V něm se město zavázalo, že nájmy každoročně vzrostou pouze o inflaci. K úpravám sazeb pak dochází vždy v polovině roku. Domácností, které dodatek neuzavřely, je navíc velice málo,“ upřesnil Marek Juráň, tiskový mluvčí uničovské radnice.

Těm, kteří však dodatek s městským úřadem nemají, nájem od začátku letošního roku podraží v průměru o přibližně osm korun na metr čtvereční. Nájem v sedmdesáti metrovém standardním bytě tak letos uničovskou rodině vyjde dráž asi o 530 korun měsíčně, domácnost v bytě se sníženou kvalitou zase zaplatí přibližně o 580 korun více.

Regulované nájemné, stejně jako to volné, aby se po roce 2010 mělo vyrovnat tržnímu nájmu. Městské úřady proto tento druh činží budou navyšovat i v budoucnu.