Olomoučtí zastupitelé na svém zasedání v pondělí 21. prosince schválili zadání změny regulačního plánu, která do budoucna počítá s tím, že přestavěná budova bude vyrůstat rovnou z terénu - tedy, že se zruší stávající podloubí.

Radnice, zastupitelé i architekti navrhovanou variantou se zastřešenou zastávkou vyšli vstříc nespokojené veřejnosti, která chtěla podloubí u zastávky kvůli ochraně před nepřízní počasí zachovat.

VIZUALIZACE VE VĚTŠÍM ROZLIŠENÍ NÍŽE

Prosklená, ale neprůhledná střecha, která ochrání cestující před sněhem a deštěm, bude zavěšená na nerezových nosnících přímo na nové fasádě. Střecha má být dlouhá pětadvacet metrů a široká dva metry. Architekti počítají také s jejím osvětlením.

„Součástí tabule skla bude vyhřívací mřížka, která v zimě zajistí, že napadaný sníh na střeše roztaje. Docílíme tak toho, že konstrukce bude subtilní, protože jinak bychom museli použít na zavěšení střechy obrovské nosníky. V prostoru zastávky jsme navrhli i lavičky a další mobiliář,“ vysvětlil autor podoby rekonstrukce Prioru Miroslav Pospíšil

Prvkem nové fasády budou také označníky tramvajové zastávky.

Architekt Pospíšil i primátor Olomouce Martin Novotný nazvali řešení únosným kompromisem.

CO ŘÍKÁTE NA ŘEŠENÍ SE ZASTŘEŠENOU ZASTÁVKOU?
Hlasujte v ANKETĚ v pravém sloupci

Podle architekta projektu řešení nenarušilo původní návrh.

„Prosklená střecha koncepci nenabourává, ale doplňuje ji. Architektura je vždy o kompromisech,“ komentoval Pospíšil.

Architekti chtějí podloubí zastavět, protože plánují navrátit objem stavby do původního měřítka. Historické domy totiž vyrůstaly rovnou z terénu. Po zveřejnění budoucí podoby obchodního domu se však začaly z řad veřejnosti ozývat hlasy, které požadovaly podloubí zachovat.

SOUVISEJÍCÍ ANKETA, DISKUSE: PODLOUBÍ u PRIORU ANO ČI NE ?

„Podloubí je prostor pro lidi. Budeme-li lidi vyhánět na ulici pod kola tramvají a aut, do nepřízně počasí s tím, že je to jejich individuální problém a že mají nosit deštníky, tak si pak na druhou stranu nemůžeme stěžovat, že město nepůsobí přívětivě,“ napsal do diskuze na webu Olomouckého deníku čtenář pod přezdívkou Pedros.

Podobný názor zastávala i rada města, která byla pro zachování podloubí. S investorem a architektem se však nakonec domluvili.

„Tramvajová zastávka je jednou z nejfrekvento­vanějších v Olomouci. Navíc symbolicky obsluhuje vlastní centrum města. Po jednání s architekty jsme ze tří variant vybrali jednu, kterou považujeme za únosný kompromis, tedy zastřěšenou zastávku, která bude zavěšená na budově Prioru,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Proměna Prioru začne na jaře

Rekonstrukce obchodního domu počítá nejenom s přestavbou objektu, ale také s rehabilitací prostoru před kostelem svatého Mořice, který nyní funguje jako nelegální parkoviště, skládka odpadků a plocha pro zásobování.

Po opravách by se z prostranství stalo útulné náměstí s posezením, novým osvětlením a zelení. Samotná budova dostane novou tvář zvenku i zevnitř. Stane se z ní shopping centrum, které se bude jmenovat galerie Moritz.

Stávající fasádu dělníci a těžká technika odstraní, na jejím místě se pak objeví několik materiálů, například sklo, ocel, ale také zeleň, které hmotu stavby opticky rozbije. Uvnitř bude méně obchodů, ale na větší prodejní ploše.

V zadní části přízemí počítá vedení společnosti s novou kavárnou, která by v teplých měsících využívala prostor před kostelem jako letní zahrádku.

S přestavbou by se mělo začít v březnu příštího roku, hotovo by vše mohlo být na podzim 2010.