Pokud verdikt radních z tohoto týdne o nutnosti zachování podloubí přijme i zastupitelstvo města, bude pro investora závazné podloubí zachovat. Podle hlavního architekta Miroslava Pospíšila z olomouckého Ateliéru R je však možné, že potom k rekonstrukci socialistického obchodňáku ani nedojde.

„Diskutovali jsme významnou otázku, zda by mělo být zachováno podloubí pro tramvajovou zastávku. Dospěli jsme k názoru, že je to jedna z nejdůležitějších zastávek ve městě, protože je v samotném centru. Podloubí zde má smysl a je ve veřejném zájmu, aby bylo zachováno,“ uvedl primátor Olomouce Martin Novotný.

Architekta Pospíšila úterní rozhodnutí rady města překvapilo.

Zastávku řešil v návrhu označníkem zavěšeným na fasádě a jejím nasvícením. Podle jeho slov je možné projekt doplnit prosklenou střechou, která by cestující před nepřízní počasí kryla.

„Zatím nevíme, zda město trvá na zastřešené zastávce nebo striktně na zachování podloubí. Do úterý jsme měli s radnicí jednotnou koncepci. Z naší strany je platná. Překvapilo mě, že po mnoha jednáních přijde rada města s podobným rozhodnutím,“ podotkl Pospíšil.

Podle něj je problematické tam podloubí ponechat i z toho důvodu, že se pod ním skladují odpadky a jsou tam nevzhledné prodejní stánky.

Vizualizace přestavby olomouckého Prioru. Zdroj: Ateliér R
VÍCE VIZUALIZACÍ PŘESTAVBY PRIORU ZDE

Architekt: Nechceme kočkopsa

Co tedy bude následovat?

„Můj neoficiální názor je, že buď se přestavba realizuje tak, jak je navržená s menšími kompromisy, nebo Prior zůstane ve stávající podobě. Nechceme, aby nám někdo říkal tady dodat, tady ubrat. Nechceme, aby z toho vznikl kočkopes,“ vysvětlil architekt.

Zastupitelstvo před časem schválilo první ze tří kroků ke změně regulačního plánu, který určuje podmínky pro prostorové uspořádání stavby a bez nějž ke zrušení podloubí nemůže dojít.

V případě že by návrh rady města prošel zastupitelstvem, museli by architekti upravit plán přestavby.

„S investorem budeme teprve jednat. Pokud se ale zachování podloubí stane součástí regulačního plánu a jeho úprav, tak to bude pro něj závazné,“ vysvětlil primátor.

Investor: Musíme najít řešení

Zástupce firmy CL Trade, která obchodní dům vlastní a investuje do jeho přestavby, považuje rozhodnutí rady města za nedorozumění.

„Určitě budeme jednat a musíme najít řešení. Architekt má k projektu autorská práva a nedivil bych se, kdyby se mu nelíbilo, že do něj někdo zasahuje. Jinak starý Prior je také hezký,“ naznačil ironicky zástupce firmy Jan Tlačbaba možnost, že k rekonstrukci nedojde.

Společnost plánuje začátek stavby na březen, dokončit by ji měla v druhé polovině příštího roku.

CO ŘÍKÁTE NA NOVOU PODOBU PRIORU? ANKETA, DISKUSE

V původních domech podloubí nebylo

V původním bloku historických budov podloubí nebylo. Na socialistickém obchodním domě chtěli pak jeho architekti pomocí podloubí zastřešit vstupy do objektu.

Návrh rekonstrukce s něčím podobným však již nepočítá. Snahou architektů bylo navrátit objem zástavby do původního měřítka. Bývalý blok historických domů vyrůstal totiž rovnou z terénu, to znamená z chodníku nebo z vozovky.

„Máme spoustu fotografií, které stav dokumentují. Proto chceme podloubí zrušit,“ přiblížil Pospíšil.

Z Prioru bude galerie Moritz

Rekonstrukce počítá nejenom s přestavbou objektu, ale také s rehabilitací prostoru před kostelem svatého Mořice, který nyní funguje jako nelegální parkoviště, skládka odpadků a plocha pro zásobování.

Po opravách by se z prostranství stalo útulné náměstí s posezením, novým osvětlením a zelení.

Samotná budova dostane novou tvář zvenku i zevnitř. Stane se z ní shopping centrum, které se bude jmenovat galerie Moritz.

Stávající fasádu dělníci a těžká technika odstraní, na jejím místě se pak objeví několik materiálů, například sklo, ocel, ale také zeleň, které hmotu stavby opticky rozbije

Uvnitř bude méně obchodů, ale na větší prodejní ploše. V zadní části přízemí počítá vedení společnosti s novou kavárnou, která by v teplých měsících využívala prostor před kostelem jako letní zahrádku.

Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R
Vizualizace přestavby olomouckého Prioru a prostoru před kostelem sv. Mořice. Zdroj: Ateliér R
#nahled|||#