Ječmínkův ostrov, Nový ostrov, Ostrov u Pevnůstky, Hanácký ostrov.

Taková je finálová čtveřice názvů, k níž dospěla pracovní komise na základě návrhů čtenářů Olomouckého deníku.

Zvítězí návrh, jenž do konce ledna lidé nejvíce podpoří svým hlasováním.

Hlasovat můžetejedním kliknutímv anketěna konci tohoto článku, nebo lzesvůj hlas napsat na e-mailovou adresu info.olomoucky@denik.cz nebo i poslat poštou na adresu redakce.

Čtenář nebo čtenáři, jejichž návrh nakonec zvítězí, dostanou od vydavatelství Vltava Labe Press sadu nářadí Fiskars v hodnotě téměř čtyři tisíce korun.

Historik Milan Tichák, olomoucký primátor Martin Novotný a šéfredaktor Olomouckého deníku Petr Vitásek vybírali z téměř stovky jmen.

Čtenáři navrhli i takové extravagance jako Hanácké alkatraz, Tvargl, Zobák nebo Envelopní ostrov.

„Pojmenování musí být jednoduché a výstižné, aby si jej lidé zapamatovali a začali používat,“ míní historik Tichák, který není příznivcem oslavných pojmenování.

„V návrzích se objevilo jméno po trenérovi fotbalové reprezentace Brücknerovi. Je to významná olomoucká postava, ale kdo ví, jak uspějí fotbalisté na šampionátu. Fanoušci rychle zapomínají a pak by bylo pojmenování ošidné,“ varuje znalec olomoucké historie.

Primátor Novotný považuje nápad pojmenovat nový ostrov za zajímavý a myšlenku podpořil hned na začátku. „V té lokalitě se bude v budoucnu hodně stavět. Nový místní název může pomoci v orientaci,“ řekl již dříve Novotný.

Čtenáři poslali do redakce Olomouckého deníku během listopadu a prosince loňského roku téměř stovku návrhů.

„Je vidět, že lidi mají o takové věci zájem. Některé nápady jsou skvělé, ale vyhrát může jen jeden. Snad ještě bude příležitost pojmenovat nějakou ulici nebo třeba i čtvrť jménem olomoucké patronky svaté Pavlíny, maršála Radeckého, císařovny Marie Terezie. Žádný z těchto návrhů totiž tentokrát neprošel. Čtenáři ale cítí, že by si tyto osobnosti pobobnou poctu zasloužily, “ zhodnotil úsilí čtenářů šéfredaktor Vitásek.

Jak se může nový ostrov jmenovat a proč?

Ječmínkův ostrov: Král Ječmínek je pomalu zapomenutá postavička z pověstí o hanáckém lidu, zmiňoval ji například Alois Jirásek. V Olomouci podle ní není pojmenovaná ani ulice, ani žádná instituce. Kdysi existovalo Ječmínkovo náměstí, lidově zvané Ječmiňák, mezi dnešním Hotelovým domem a mrazírnami.

Nový ostrov: Nový ostrov je prostě nový. Časem sice zestárne, ale Nová Ulice je tu přece taky už pěkně dlouho.

Ostrov u Pevnůstky: Vlastně by název měl správně znít Ostrov s Pevnůstkou, protože tvrz, která kdysi dala název i známé diskotéce, stojí přímo na ostrově. Ale takové spojení nezní zrovna libozvučně…

Hanácký ostrov: Wittgensteinova ulice se kdysi jmenovala Hanácká. Je to jednoduché pro zapamatování.

Zvítězí návrh, jenž do konce ledna lidé nejvíce podpoří svým hlasováním.