„Nová budova magistrátu nemá žádný nápad a navíc se nehodí do okolní zástavby a působí velice rušivě,“ napsal čtenář pod přezdívkou Mydlitydli v internetové diskuzi na webových stránkách Olomouckého deníku.

„Vyjímá se v okolí, jak psí exkrement na zlatém podnose,“ přidal se další pod značkou M.

Nepříliš pozitivně ale hodnotí stavbu dokončenou v létě 2005 i Miloš Horáček ze sdružení Za krásnou Olomouc.

„Opravená budova je pro mě plechařina, interiéry také nenavrhli moc šťastně. Smutné mi přijde i to, že je pod projektem podepsané velice významné jméno architekta Ivana Rullera, který patří k brněnské pozdní moderně a v minulosti se podílel na mnohem zdařilejších stavbách,“ konstatoval Horáček.

„Kdo ví ale, jak to bylo, jestli to vůbec navrhoval on. Ze strany města to také mohl být jen fígl zrekonstruovat magistrát pod hlavičkou známého jména. Chápu, že je veřejnost rozčarovaná, když vidí ten jasný kontrast zimního stadionu, magistrátu a ušatého domu,“ dodal Horáček.

Co říkáte na novou budovu magistrátu v Hynaisově ulici?
Svůj hlas můžete dát v anketě v pravém sloupci, svůj názor připojit v diskusi pod článkem.

Citlivé začlenění do okolí

Magistrát při tom podle jeho mluvčího Ivana Rašťáka pro rekonstrukci ošklivého pozůstatku bývalého sídla Dopravních staveb, chtěl vybrat projekt, který by hlavně vhodně korespondoval s okolím a nenarušoval ho.

„Zárukou citlivého začlenění objektu do této lokality byla pro nás architektonická studie zpracovaná pod dohledem renomovaného brněnského architekta Rullera, a většina odborné i laické veřejnosti novou podobu přijala příznivě. To pochopitelně neznamená, že individuální vnímání nemůže být rozdílné,“ reagoval mluvčí olomoucké radnice.

Inteligentní budova řízená počítačem

Podle tvůrců budovy, bylo jejich snahou proměnit stavbu razantně i uvnitř, a to použitím nejmodernějších technologií.

„Budova dostala úplně novou tvář navenek a zároveň i v interiéru. Zajímavostí je odvětrávaná zavěšená fasáda a technologie, které jsme použili v interiéru. Objekt byl zamýšlen jako takzvaná inteligentní budova, což znamená, že jsou uvnitř použita nejmodernější zařízení, vše je řízeno počítačem. Jedná se například o osvětlení a vytápění. Také se nám povedlo přistavět a špičkově vybavit konferenční sál,“ sdělil architekt Jaroslav Štěpán, který na projektu spolupracoval s Ivanem Rullerem.

Památkáři: Zajímaly nás obklady a výška

Původní budova zde stála od 50. let minulého století a sídlily v ní Dopravní stavby Olomouc. Stavba neměla charakter historicky významného objektu, přesto musel projekt rekonstrukce schválit Národní památkový ústav v Olomouci.

„Budova stojí v ochranném pásmu, ale není to památka, takže jsme nemohli uplatnit přísná kritéria. Měli jsme dvě podmínky, aby oprava mohla začít. Jednou z nich bylo, abychom zde mohli provést archeologický průzkum. Druhou pak to, že jsme chtěli mít možnost schválit budoucí keramické obklady na fasádě. Zároveň jsme také prosazovali, aby objekt výškově zapadal do okolí,“ informovala Helena Grassová, architektka z odboru konzervace a obnovy kulturních památek NPÚ.

Kvalitnější služby lidem, i zázemí pro úředníky

Stavební práce na rekonstrukci domu v Hynaisově ulici začaly v dubnu 2004 na základě architektonické studie, kterou zpracoval ateliér Ivana Rullera a projekční kancelář Alfaprojekt, v srpnu 2005 byl magistrát hotový.

Do objektu se přestěhovalo sedm nejvyužívanějších odborů. Na začátku následujícího roku jej zástupci města předali lidem k užívání.

„Náklady na rekonstrukci dosáhly 200 milionů korun. Celý objekt je bezbariérově přístupný včetně tří výtahů. V přízemí budovy jsou situována obslužná pracoviště, která slouží k snadnějšímu a rychlejšímu odbavení občanů-klientů. Ve srovnání s bývalými pracovišti magistrátu v Salmově paláci se jedná o skutečně radikální zkvalitnění služeb občanům i pracovních podmínek zaměstnanců magistrátu,“ popsal Rašťák.

Lucie Bukvová