Tahounem je samozřejmě Olomouc, kde je po bytech stále hlad, o čemž svědčí i jejich ceny. Ty letí raketově vzhůru.

Na splasknutí bubliny to podle makléřů zatím nevypadá.

V celém Olomouckém kraji byla vloni zahájena výstavba 2 413 bytů. Meziroční růst je přitom suverénně nejvyšší a pětinásobně překonal průměrné republikové tempo.

Stavební aktivita zejména v Olomouci je podle statistiků výjimečná a v zemi nemá srovnání. V absolutním počtu se počet zahájených bytů v kraji meziročně zvýšil o 1 027 jednotek.

Prodáno, než se začne stavět

Bytovou výstavbu v regionu táhne krajské město. V Olomouci se staví v širším centru v bývalých areálech průmyslových podniků, buduje se i na okraji metropole, kde se většinou rozšiřují developerské projekty o další etapy.

Do areálu ve Wolkerově ulici soustředili investoři hned tři projekty: Zlaté Terasy, Nová Wolkerova a Nová Sladovna.

„Prodává se výborně. Z první etapy máme prodáno 70 procent bytů,“ sdělila Anna Opluštilová, realitní poradce projektu Zlaté terasy. Ta bude dokončena až příští rok na podzim.

Byty mizí ještě před tím, než se bagr zakousne do země. „To je pravda, lidé se už ptají na zahájení druhé etapy, a kdy ji začneme prodávat,“ potvrdila.

Zaujal projekt Šantovka Living zahrnující 12 viladomů. V první fáze projektu čítá 136 bytů a další investor nabídne 100 bytů.

„O tyto byty evidujeme velký zájem a v současnosti je první etapa prodána téměř z 45 procent,“ informoval mluvčí projektu Juraj Aláč.

Zájem je o bydlení v bytovém domě Šantovka Tower, ač ten zatím čeká na potřebná razítka.

„ Už od představení Šantovka Tower evidujeme desítky vážných zájemců o koupi bytu či apartmánu v této budově,“ informoval Aláč.

Další projekty se realizují v Šantově ulici, ve Stupkově ulici, na Lazcích, ve Slavoníně , pokračuje výstavba u hypermarketu Globus či na Horním Lánu.

Trh ve městě přesto stále není nasycen. Dokazuje to neutuchající poptávka a ceny bytů, které se vyšplhaly na rekordní maxima a překonaly poslední cenový vrchol v roce 2008. Tempo jejich růstu je podle odborníků vražedné.

Kdy splaskne bublina?

Průměrná cena bytu v Olomouci je nyní podle serveru RealityMIX.cz 3,142 milionu korun. Metr se nyní prodává v průměru za 47 250 korun.

Meziroční nárůst bubliny je přitom více než třiceti procentní.

„Běžně se ceny pohybují kolem 50 tisíc, což už je dost. Pak jsou ovšem byty nad 60 tisíc korun za metr, které si developeři prodávají většinou sami,“ popisoval Petr Vičar z Hanácké realitní kanceláře.

V Olomouci se nové projekty prodávají velmi dobře i z toho důvodu, že podle realitních makléřů si řada lidí pořizuje tyto nemovitosti za účelem následného pronájmu.

„Hlad po pronájmech v Olomouci je, jsme studentské město s řadou prosperujících firem. Mezi lidmi jsou prostředky, kupují v hotovosti, a pak také stále jsou úrokové sazby hypoték na příznivé úrovni, byť rostou,“ reagoval Petr Vičar z Hanácké realitní kanceláře.

Podle něj jsou ceny u stropu a další nárůst neočekává. Kdy by mělo dojít ke splasknutí bubliny, to si Vičar netroufá odhadovat. „Ale myslím, že rok to ještě potrvá,“ uzavřel.


Příklady růstu cen bytů v Olomouci
Panelový byt 2+1 (Tabulový vrch)
prodáno v listopadu 2013 - 850.000 Kč
prodáno v květnu 2017 - 1.550.000 Kč
Nárůst ceny bytu o 82 %

Novostavba bytu 3+KK (Peškova)
prodáno v prosinci 2014 - 2.300.000 Kč
prodáno v červenci 2017 - 3.950.000 Kč
Nárůst ceny bytu o 71 %

Novostavba bytu 3+KK (Peškova)
prodáno v prosinci 2014 - 2.300.000 Kč
prodáno v červenci 2017 - 3.950.000 Kč
Nárůst ceny bytu o 71 %

Cihlový byt 1+1 původní stav (přednádraží)
prodáno v prosinci 2014 - 900.000 Kč
prodáno v červenci 2017 - 1.550.000 Kč
Nárůst ceny bytu o 72 %

Zdroj: HRK