Kromě jednotného orientačního systému či nových brožur a letáků nabídne nová sezona návštěvníkům Olomouce dvě hlavní novinky.

Lidé si budou moci na Horním náměstí zapůjčit jízdní kola a vybrat si trasu po Olomouci a okolí, kterou na nich s průvodcem absolvují. Stejně tak si mohou zvolit ze čtyř tras po Moravě na raftech. K řece je zavezou mikrobusy přistavené před infocentrem v podloubí radnice.

„Turisté mají možnost si projít historické jádro města a přímo v něm nastoupit do mikrobusu a nechat se dovést k dómu svatého Václava, pod nímž plavba začíná,"informoval Zdeněk Wolf, jednatel společnosti Peřej tours, ketrá s městem na obou projektech spolupracuje.

Olomoucí na kole

Start před sídelm Peřej Tours na tř. Svobody.
Termíny projížděk: úterý, čtvrtek, sobota. Trasa A odjezd v 10:30, trasa B v 16:30.

Delší trasa A (4 hodiny, 18 km): Bezručovy sady, dóm, podél Moravy ke Kláštěrnímu Hradisku, přes Černovír do Chválkovic a dále na Svatý Kopeřek, zpět přes Bělidla, Smetanovy sady, část Čechových sadů a centrum města. Cena se zapůjčením kola: dospělý 190 Kč, dítě 130 Kč

Kratší trasa B (2 h, 9 km): Bezručovy sady, dóm, Letná, Smetanovy sady, část Čechových sadů a centrum města. Cena se zapůjčením kola: dospělý 140 Kč, dítě 90 Kč

VÍCE INFO: Olomouc na kole (olomouc.eu)

„Na každém raftu je instruktor a průvodce v jedné osobě. Ten zájemce proškolí a pak jim během plavby podává informace o historii města a památek, které z řeky uvidí," uvedl

Novinkou je také projekt Olomoucí na kole. Nabízí dvě trasy, jedna má dvě hodiny a člověk si projede hlavně centrum města, druhá má čtyři hodiny a vede až na Svatý Kopeček. Vyjížďky jsou určené i pro děti.

Olomoucí na raftu

odjezd na plavbu z Horního náměstí, cena 90Kč/osobu

I. trasa po hlavním toku přes Letnou kolem Klášterního hradiska /3 km/
II. trasa po Mlýnském potoku pod hradbami historické časti /3 km/
III. trasa částí CHKO Litovelské Pomoraví /5 km/ a dále po trase “I“ /3 km/
IV. trasa částí CHKO Lit. Pomoraví po Mlýnském potoku /9 km/ a dále po trase II /3 km/

VÍCE INFO o vyhlídkových plavbách Olomoucí (olomouc.eu)

Autovláček na třech trasách

Město nabízí návštěvníkům také například prohlídku Olomouc v kostce, Olomoucí s audioprůvodcem nebo vyhlídkové jízdy Olomoucí autovláčkem. Ten letos místo dvou tras nabídne nově tři varianty projížďky po Olomouci.

„Také jsme s farnostmi kostelů a chrámů vyjednali prodloužení otevírací doby. Po dohodě bude k dispozici i průvodce, který přiblíží turistům historii církevní stavby,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Holpuch.

Do budoucna město nabídne návštěvníkům například nové turistické webové stránky, multimediálního průvodce Betuna nebo také plánuje vydat nového průvodce Olomoucí v devíti jazykových mutacích.

„Také bychom chtěli publikovat trhací mapu Olomouce nebo osadit nejvýznamnější historické památky informačními tabulemi ve třech jazycích,“ doplnil Holpuch.

Do prázdnin by se také měl v centru Olomouce začít instalovat jednotný orientační systém. Ten přinese hustou síť ukazatelů k památkám a turistickým cílům včetně nových boxů s mapou města.

VÍCE: Olomouc zaplní nové šipky pro turisty. Tmavě šedé

Jak se potencionálním návštěvníkům Olomouc předvedla hned při startu letošní sezony?
Informační centrum nedopadlo v našem TESTU rozhodně nijak slavně. Více ve čtvrteční tištěném vydání Olomouckého deníku.