Zájemci se na něm budou vozit na tržnici, odkud se jim naskytne výhled na vánočně vyzdobené centrum města. Voňavé punče budou lidé popíjet ze zálohovaných hrníčků a ekologických kelímků.

Vánoční trhy v Olomouci letos vypuknou v pátek 22. listopadu slavnostním rozsvěcením stromu.

Adventní atmosférou bude letos žít nejen Horní a Dolní náměstí, ale také nedaleká tržnice, kde brzy vznikne dětská zóna.

„Její dominantou bude ruské, či spíše olomoucké kolo, zhruba 33 metrů vysoký kolotoč, který nabídne unikátní pohledy na vánočně laděný střed města,“ popsala novou atrakci náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Kromě olomouckého kola bude na tržnici také historická tramvaj a vláček pro děti.

Centrum města zaplní přibližně 140 prodejních stánků s řemeslnými výrobky, regionálními potravinami a produkty a několika desítkami druhů voňavých punčů.

Děti se na Horním náměstí opět mohou povozit na replice historického kolotoče nebo napsat či nakreslit přání do Ježíškovy pošty.

„Největším lákadlem Dolního náměstí je veřejné kluziště, které bude zdarma otevřené až do 30. prosince a vánočním trhům dodává jedinečnou atmosféru. Chybět nebude ani betlém a oblíbená Ježíškova dílnička,“ sdělil mluvčí magistrátu Michal Folta.

Méně odpadu

V minulosti někteří návštěvníci poukazovali na velké množství plastových kelímků a jednorázového nádobí. Letos by se množství vzniklého odpadu mělo výrazně snížit.

Veškerý punč se totiž bude prodávat ve vratných nebo recyklovatelných nádobách. Těmi budou zálohované keramické hrníčky nebo jednorázové kelímky vyrobené ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku.

Použité kelímky se mají na místě lisovat, aby odpad zabíral do nejméně místa.

Keramické hrníčky se budou vracet na centrálním sběrovém místě ve stánku na Dolním náměstí.

„Pak projdou nově pořízenou mycí linkou a budou k dispozici dalším hostům. Kdo chce odnést suvenýr, hrníček si samozřejmě může ponechat,“ poznamenal Michal Folta.

Vzniklé odpady se budou třídit, olomoucké technické služby připraví kontejnery a koše na tříděný odpad.

Pro návštěvníky je po celou dobu vánočních trhů připravený kulturní program. Končit bude na Štědrý den bohoslužbou.

Kluziště, kolotoč a část stánků bude fungovat až do konce letošního roku.