„Když to přeženu, můžeme opravit kolo i o půlnoci," říká odhodlaně Pavel Bednařík, který myšlenku netradičního podniku do Olomouce přinesl.

Zatím v republice Bajkazyl fungoval jen v hlavním městě, kde se s ním Pavel Bednařík seznámil.

„Nějaký čas jsem v Praze bydlel, sehnal jsem si kolo a začal využívat služeb tamního Bajkazylu. Jeho příjemná atmosféra mě oslovila. Lidé se tam nedívají na člověka se starším kolem shora, jako tomu někdy je mezi cyklisty nebo v servisech," popisuje, kde vzal inspiraci pro Olomouc.

Zároveň se potkal s Davidem Suchým, který chtěl se zkušenostmi servismana ve velkém sportovním obchodě a začít opravovat stará kola a půjčovat je studentům. Dali se dohromady a na fungování se dohodli i s pražským Bajkazylem.

close Pavel Bednařík, provozovatel olomouckého Bajkazylu zoom_in Nejde o pobočku, spíš o volné šíření myšlenky. Přesto bude spoluprace s pražskými kolegy poměrně úzká.

„Spojuje nás i myšlenka komunitní nástavby, kdy se v místě budou scházet lidé s podobným pohledem na svět. Funguje to samozřejmě v různých podobách všude možně po světě, i v Olomouci je určitá skupina. Ale kromě Prahy v republice nic na poloprofesionální úrovni není," staví Bednařík azyl pro kola někam mezi squatt a klasický cykloservis.

Přesáhnout rozměr pouhých oprav a prodeje chce třeba i pořádáním bleších trhů, které čas od času ve městě organizuje. Základní věcí přesto zůstane servis a repasování starých kol, která ve velkých servisech nechtějí brát, protože je to pro ně příliš mnoho práce s malým výdělkem. Navíc se hůř shánějí náhradní díly.

Kolo si po otevření bude možné dlouhodobě půjčit či koupit a později například prodat zpátky.

Chystají půjčovnu doplňků

„Časem bychom rádi rozjeli i půjčovnu doplňků. Takže když si bude chtít někdo vyjet a bude mu chybět pumpička, světla, košík, přilba, vozítko za kolo, tak se tu bude moci stavit. A to i o víkendu, když bývá jinde zavřeno. Bude to něco mezi půjčovnou a prodejnou," říká za autorskou dvojici Bednařík. V plánu je i nabídka zazimovávání kol.

Servis zdarma

Při koupi nebo půjčení bude servis zdarma a ceny za pronájmy budou nižší než například u Českých drah, studenti navíc dostanou slevu. Vypadá to jako nevýdělečný provoz.

„Zatím jsme do toho vrazili vlastní peníze na pronájem prostor a nákup kol. Budeme se poohlížet po malých grantech a různé podpoře aktivit. Ale je složité všem vysvětlovat, že nejde o klasickou komerční aktivitu, ale spíš o sociální podnikání, jehož primárním cílem není zisk," podotkl propagátor myšlenky, kterou chce brzy zaštítit občanským sdružením.

Otvírací doba je od devíti ráno do čtyř hodin odpoledne, prostor se však stále zabydluje, proto je jistější ověřit si předem na čísle 605 844 090, zda se návštěvník do Bajkazylu dostane.