To vše zažívají každoročně obyvatelé olomoucké městské části Svatý Kopeček, zejména ti, kteří mají to „štěstí“, že bydlí v blízkosti zdejší hojně navštěvované zoologické zahrady.

Problémem je především nedostatek parkovišť, ta stávající nejsou v exponované dny schopna zvládat nápor motoristů mířících za rekreací do zoo i okolních lesů.

Radnice nyní plánuje zlepšit situaci na Kopečku osazením tamních parkovišť závorami a vytvořením jednotného informačního systému o jejich obsazenosti.

V tomto roce se systém parkování na Svatém Kopečku podle olomouckého magistrátu měnit nijak nemá.

„Nicméně v první polovině letoška bude dokončena projektová dokumentace pro následnou instalaci závor a vytvoření systému jednotného parkování hned v několika lokalitách, jako jsou Ovčačka, Radíkovská nebo u Fojtství. Stejný závorový systém pak použije pro své parkoviště také zoologická zahrada. Se samotnou realizací lze ale počítat nejspíše až v příštím roce,“ říká Pavel Konečný z radničního oddělení komunikace, podle nějž je možné, že parkovišť s jednotným systémem upozorňování na jejich obsazenost bude nakonec ještě více. Vše ale záleží na případném vyřešení majetkoprávních vztahů.

Lidé jsou k novince skeptičtí

Celý nový systém by podle Konečného měl do parkování v návštěvnicky přetížené lokalitě přinést pořádek a ukončit období chaosu.

Místní obyvatelé však jsou k těmto opatřením skeptičtí.

„Značení ani informační tabule nepomáhají,“ myslí si Petr Matějík, který bydlí v Darwinově ulici, tedy na hlavní spojnici mezi příjezdem od Olomouce a zoologickou zahradou.

„Jedna cedule, která informuje o obsazenosti parkoviště u zoo, už tady je, ale každý správný Čech se stejně jede nahoru přes naši ulici přesvědčit. Navíc je tabule umístěna nevhodně, až za největším parkovištěm u Fojtství, takže se řidiči už potom nechtějí otáčet,“ říká muž, jehož dům míjejí v hlavní sezoně stovky vozů denně.

„Nejhorší je to o svátcích, typicky na Velikonoce, to jsou skutečné nápory aut,“ dodává.

Auta stojí všude, i na trávě

Jak Matějík s nadsázkou říká, jediné, co by Kopečku od motorizovaných kolon pomohlo, by bylo zrušení zoologické zahrady.

„Parkuje se tady všude, klidně na trávě, lidé nerespektují zákazové značky. Možná by nám trošku ulehčilo záchytné parkoviště dole v Samotiškách. Uvažovalo se také o parkovacím domě naproti zoo, ale to ztroskotalo na protestech, že by se musel vykácet les. Ten už tam ale teď stejně není, takže podobné protesty jsou vlastně zbytečné,“ krčí rameny Petr Matějík.

Pomoc v podobě autobusů

Pomoc přetížené dopravě přináší v hlavní sezoně také autobusový rychlospoj MHD číslo 111, který jede z olomouckých sídlišť a od hlavního nádraží přímo na Svatý Kopeček bez dalších zastávek.

„Linka 111 bude jezdit stejně jako v roce 2017 a bude mít i letos charakter posilového spoje klasické jedenáctky. Nasazena bude od 30. dubna do konce června i v pracovních dnech, o prázdninách o víkendech v hodinových intervalech. Jezdit bude do 2. září,“ uvedl Pavel Konečný a připomněl, že vloni byl provoz rychlospoje 111 ukončen o tři dny dříve kvůli přechodnému akutnímu nedostatku řidičů.