Jestli větrníky, tyto nebo jiné, v Berouně budou, nebo ne, rozhodnou počátkem června voliči v referendu. V Nových Valteřicích ale podle místních hrozí nevídaná kumulace „zelených“ záměrů. Obyvatelé a chataři v údolí mluví o brutálním zásahu.

„Soláry už jsou v územním plánu, smlouva je podepsaná. Protestovat nemá moc smysl. K zamyšlení je však kumulace vlivů. Ta je obrovská. Na místě, kde žijí lidé a je relativně nedotčená příroda, se tlačí na to, aby zde byla větší koncentrace rušivých zdrojů než někde v brownfieldu,“ poukazuje Tomáš Hruška, jenž vlastní v Nových Valteřicích rekreační nemovitost.

Větrný park Jívová. Soustava zahrnuje pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů, leden 2024.
Les větrníků na Olomoucku. Obce řeší nabídky, může vzniknout dlouhý pás vrtulí

Obavy ze změny klimatu

Starousedlíci se v souvislosti s fotovoltaikou obávají několika dopadů. Zejména změny klimatu.

„Budeme tady mít v součtu 50 hektarů tmavé plochy. Horký vzduch, když do toho bude prát slunce, bude stoupat nahoru. Z 99 procent tady máme jihozápadní a jižní větry. Klima nám soláry ovlivní zásadně,“ zdůraznil místní občan Daniel Macura.

„Do toho nám mají po levé i pravé straně vyrůst větrné elektrárny. Toto je celkově brutální zásah do krajiny a jednoho z mála kousků nedotčené přírody,“ kroutila nad kumulací záměrů nesmiřitelně hlavou obyvatelka Nových Valteřic Alena Jüttnerová.

Soláry o velikosti třiceti náměstí

Moravský Beroun má se společností ČEZ podepsanou smlouvu na výstavbu fotovoltaických elektráren o velikosti cca 25 hektarů. Podepsalo ji minulé vedení města. Zastupitelstvo již schválilo odprodej části pozemku na rozšíření a rekonstrukci rozvodny.

Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů stojí u Horní Loděnice, červen 2022
Investoři do větrné energie krouží kolem Mor. Berouna. Nabídky jsou na stole

Pozemky, kde se mají soláry stavět, město společnosti pronajalo. Další parcely, v podobném výměře, jsou ve vlastnictví olomouckého arcibiskupství.

„Jen pro srovnání, naše náměstí má rozlohu cca 0,8 hektaru, takže bude zasažena plocha odpovídající cca 31 našim náměstím. Vedle by poté měla vyrůst ještě další fotovoltaická elektrárna na pozemcích arcibiskupství o stejné ploše,“ srovnával současný starosta Jan Hicz dopady obou záměrů výstavby obnovitelných zdrojů energie do místní krajiny.

Peníze pro městský rozpočet

Podle společnosti ČEZ je do samotné výstavby solárů v Moravském Berouně daleko.

„Nejprve je nezbytné posílení distribučních linek v oblasti, což se stane po roce 2028,“ upřesnil mluvčí společnosti Vladislav Sobol.

Předpokládaný výkon fotovoltaických elektráren v této oblasti je podle společnosti kolem 48 Mwp.

„Neplánujeme ovšem jednu velkou elektrárnu, ale několik menších,“ korigoval Vladislav Sobol.

Výstavba větrného parku v Jívové. Říjen 2023
U Jívové vyrůstají nové větrníky. Nezákonné, poukazují odpůrci

ČEZ bude na základě smlouvy podporovat městský rozpočet každoročními platbami po celou dobu provozu elektrárny.

„Všude tam, kde působíme, kde máme své elektrárny nebo provozy, se zároveň snažíme být dobrými sousedy, takže se nabízí možnosti podpory sportovních, kulturních nebo vzdělávacích aktivit prostřednictvím Nadace ČEZ a sponzoringu,“ uvedl k výhodám pro místní.

Poslední diskuse před referendem

Pro obyvatele Moravského Berouna je nyní aktuálnějším tématem energie z větru.

Ve čtvrtek bude v kinosále poslední diskuse se zástupci investora - se záměrem větrného parku přišlo do Moravského Berouna konsorcium Arcibiskupství olomouckého, které se spojilo se společností Micronix Group. Ten je v současnosti největším provozovatelem větrných elektráren v Česku.

Debata bude předcházet místnímu referendu. V něm počátkem června budou moci vyjádřit občané svůj názor k výstavbě větrných elektráren na katastrálním území města.

Chataři hlasovat nemohou

Chataři ovšem hlasovat nemohou, pouze voliči s trvalým bydlištěm.

„Bereme to jako křivdu. Poplatky za popelnice, daně, vše odvádíme,“ poukázal Tomáš Hruška.

„Ve Valteřicích je nás trvale dohromady 25. Co svými hlasy v referendu zmůžeme… Ale chceme být slyšet, rozhoduje se o nás. Ať si pak každý udělá obrázek,“ dodala Alena Jüttnerová.

Hodiny na zrekonstruovaném nádraží v Moravském Berouně-Ondrášově. O aktuálním čase na nástupišti informují hned troje. Další najdou cestující v čekárně.
Jedny hodiny nestačí? Na kousku nástupiště v Mor. Berouně jsou hned troje

Obavy z nepochopení otázky

Větrný park Moravský Beroun je navržen ve dvou částech: 10 elektráren po levé straně silnice ve směru na Dvorce za Čabovou a 7 po pravé straně u silnice ve směru na Dětřichov nad Bystřicí.

Investor by zde montoval nejmodernější elektrárny Vestas s výškou tubusu 145 metrů a délkou lopatky 81 metrů.

„Investoři nabízí každé domácnosti část silové elektřiny za velmi výhodnou cenu, domácnosti by platil pouze tzv. regulovanou část elektřiny, v praxi zhruba 50 procent celkové ceny,“ informovaly investor a město v pozvánce na exkurzi, debatu a blížící se referendum s tím, že město současně získá finanční odměnu za každou větrnou elektrárnu na svém katastru.

Areál v Kozlově na Olomoucku byl v 80. letech minulého století postaven pro útvar sovětské armády. Na snímku hlavní brána se strážním domkem, 21. ledna 2024
Areál po Sovětech na Olomoucku najde využití. Armáda má s Kozlovem plány

Někteří místní mají výhrady k otázce, jež bude v referendu položena: „Souhlasíte s tím, aby město Moravský Beroun zamezilo výstavbě větrných elektráren na území města Moravský Beroun?“ Není podle nich dost jednoznačná: „‚Ne’ znamená, že s výstavbou souhlasí, ‚Ano‘, že nesouhlasí a větrníky nebudou.“ Vedení města obavy z jejího nepochopení voliči nemá.