S transportérem Šakal, který podle expertů snese srovnání se špičkovou technikou západní provenience, má holding velké plány.

Funkční prototyp již prošel vojskovými zkouškami na Slovensku, kde ministerstvo obrany plánuje pořízení tří desítek transportérů.

Po skončení životnosti stávajících BVP by mohla techniku využívat i česká armáda.

„Investice do vývoje byla přibližně 100 milionů korun. Byl vyroben technologický demonstrátor a poté funkční prototyp. Ten prošel vojskovými zkouškami na Slovensku, které se v současnosti vyhodnocují. Slovensko plánuje pořízení několika desítek kusů modernizovaných BVP vybavených slovenskou dálkově ovládanou zbraňovou stanicí TURRA-30," informoval Andrej Čírtek, mluvčí československého strojírenského holdingu, jehož součástí je Excalibur Army.

Ministerstvo obrany na sousedním Slovensku, kde je jednání o dodávkách techniky nejdále, plánuje pořídit zhruba třicítku vozidel.

„V České republice ještě armáda nerozhodla, jak bude po skončení životnosti BVP, které má ve výzbroji, postupovat," uvedl mluvčí.

Možnosti modernizovaného BVP jsou podle odborníků srovnatelné s moderními vozidly západní provenience, ale za cenu výrazně nižší.

Česká armáda se zatím nerozhodla

Demonstrátor i funkční prototyp vznikaly ve spolupráci Excalibur Army a slovenských podniků.

Konkrétně ve šternberském podniku se na výrobě demonstrátoru podílely desítky lidí.

„Klíčovou částí prototypu, která pochází ze Slovenska, je dálkově ovládaná věž vyvinutá a vyrobená ve společnosti EVPÚ. I ve Šternberku se na výrobě podílely řádově desítky lidí. Případná zakázka na sérii v desítkách kusů znamená jistotu mnohaměsíční práce pro zaměstnance," sdělil mluvčí Čírtek.

Modernizované bojové vozidlo pěchoty by se pro slovenskou armádu z 90 procent vyrábělo na Slovensku v tamních podnicích.

„Modernizované BVP pro Armádu ČR by se logicky vyrábělo z větší části v Česku, mohlo by mít i jinou věž než slovenskou, aby bylo vozidlo kompatibilní v této oblasti s ostatní výzbrojí české armády. To je ale v současnosti spekulace, protože armáda zatím nerozhodla, jaká je budoucnost pásových vozidel v její výzbroji," vysvětloval Andrej Čírtek.

Export by přinesl práci na řadu let

Nakolik reálný je vývoz techniky do Iráku?

Společnost je podle mluvčího připravena dodávat kompletní výzbroj pro pozemní síly od ručních zbraní až po obrněnou techniku.

Vše záleží zejména na postoji resortu zahraničních věcí, jehož stanovisko je rozhodující.

„V situaci, kdy česká vláda posvětila prodej letounů L-159, což je nejcennější kategorie výzbroje, nevidíme důvod, proč bránit vývozu pozemní techniky," reagoval Andrej Čírtek.

Pro šternberský podnik by případný vývoz pozemní techniky, která by se podle expertů musela upravit podle potřeb zákazníka, znamenal práci na několik let.

„A podle rozsahu i potřebu nabrat nové zaměstnance u kvalifikovaných dělnických profesí," dodal mluvčí.