Předchozí
1 z 8
Další

Dopravní terminál Újezd, Prostějov

Budoucí podoba plánovaného Terminálu Újezd v centru Prostějova. Vizualizace: Magistrát města ProstějovaBudoucí podoba plánovaného Terminálu Újezd v centru Prostějova. Vizualizace: Magistrát města ProstějovaZdroj: Deník/VLP Externista

Moderní dopravní uzel vznikne do dvou let v ulici Újezd v centru Prostějova. Terminál bude zastřešený, novou podobu dostanou i komunikace. Vybudováno bude nové veřejné osvětlení, parkovací místa nebo dětské hřiště.

Aktuálně je vydáno stavební povolení a město požádá o dotaci. Ta by měla činit přibližně 62 milionů korun, což je polovina nákladů. Zbývající peníze půjdou z městské kasy. Součástí projektu je i stavba parkovacího domu pro 132 aut, který by měl přijít na dalších 100 milionů.

Kde: ulice Újezd v Prostějově
Kdy bude hotovo: do konce roku 2025
Kdo za stavbou stojí: Město Prostějov, projekt ALFAPROJEKT Olomouc
Kolik stojí peněz: předpokládaná hodnota stavby je 99 milionů korun včetně DPH, 100 milionů parkovací dům
Co tam bude: zastřešený terminál s 5 zastávkami, parkoviště, osvětlení, dětské hřiště

Jižní prstenec, Prostějov

Prostějov byl měl v jižní části od Okružní až po Domamyslice obepínat zelený pás. Vizualizace: Magistrát města ProstějovaProstějov byl měl v jižní části od Okružní až po Domamyslice obepínat zelený pás. Vizualizace: Magistrát města ProstějovaZdroj: Deník/VLP Externista

Nový Jižní park má uzavřít parkový prstenec kolem Prostějova. Jedná se o celkovou plochu o rozloze 12 hektarů. V současné době se jedná o intenzivně obhospodařované plochy orné půdy bez vzrostlé vegetace. Plochy v řešeném území náleží různým vlastníkům. Krajinářské úpravy zahrnují návrh štěrkových cest, pobytové plochy, terénní modelace ve formě vyvýšenin, výsadbu 185 stromů a téměř 800 keřů a umístění nového mobiliáře.

V roce 2018 byla dokončena územní studie Jižní park (jižní prstenec), kterou zpracovala společnost gogolák + grasse z Olomouce. Řešené území je přibližně ohraničeno ze západu ulicí Čechovická, z východu ulicí Brněnská, v šířce pásu ohraničeného ulicí Jaroslava Kaštila až po ulici Za Určickou. V tomto území je dotčeno přibližně 60 pozemků různých vlastníků v katastrálních územích Prostějov, Krasice a Čechovice.

Pro potřeby realizace první části I. etapy se v nedávné době podařilo vykoupit některé potřebné pozemky, na kterých by díky této projektové dokumentaci mohla být vysázena zeleň. Předmětem projektové dokumentace bude krajinářské řešení plochy jižního prstence o rozloze 2,9 hektarů. Jedná se o první etapu zeleného pásu. V rozpočtu města na rok 2023 je vyčleněna částka ve výši 2 miliony korun na zahájení realizace (zeleň, komunikace).

Kde: jižní okraj Prostějova
Kdy bude hotovo: do konce roku 2023 (část I. etapy)
Kdo za stavbou stojí: Město Prostějov
Kolik stojí peněz: 6,5 milionů
Co vznikne: parkové cesty, workoutová hřiště, odpočinkové zóny

Fotbalový stadion v Prostějově

Vizualizace nové podoby fotbalového stadionu v ProstějověVizualizace nové podoby fotbalového stadionu v ProstějověZdroj: Reprofoto: DENÍK/Zdeněk Vysloužil

Radikální přestavbou prochází nyní fotbalový stadion druholigového Prostějova. Vzniknou tam nové montované tribuny se zázemím pro diváky a hráče. Rekonstrukcí projde i trávník a osvětlení hřiště. Součástí projektu jsou také parkovací plochy v okolí. V areálu budou vybudovány retenční objekty na zadržování veškeré dešťové vody, které bude zpětně využívána pro provoz areálu. Vzniknou nové komunikace pro pro provoz a pěší. Stavební úpravy se dotknou také provozních budov pro zázemí fotbalového klubu, rozhodčí a média.

"Město Prostějov v roce 2023 získalo stavební povolení na první část této rekonstrukce, kdy by se měla realizovat nová tribuna na západní straně včetně potřebného zázemí, nové komunikační napojení na stávajícím hřišti s umělým povrchem, hlavní páteřní sítě pro celý areál včetně dešťové kanalizace a jejího vsakování," popsal náměstek prostějovksého primátor Jiří Rozehnal s tím, že dále bude upraveno stávající tréninkové hřiště pro potřeby přiléhající základní školy E. Valenty, kde vzniknou 2 menší hřiště o velikosti 40 x 20 m a 100 metrů dlouhá běžecká dráha.

Kde: Za místním nádražím v Prostějově
Kdy bude hotovo: polovina roku 2024 (I. etapa)
Kdo za stavbou stojí: Město Prostějov
Kolik stojí peněz: předpokládaná hodnota stavby je 72 milionů bez DPH (I. etapa)
Co tam bude: nové zázemí pro diváky, osvětlení, nový trávník

Nový magistrát v Přerově

Vizualizace přestavby nevzhledné administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka v Přerově, vznikne tam nové sídlo magistrátuVizualizace přestavby nevzhledné administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka v Přerově, vznikne tam nové sídlo magistrátuZdroj: Magistrát města Přerova

Dlouhé debaty se v Přerově vedly o tom, zda bylo prozíravé koupit zchátralou administrativní budovu – takzvaný „bývalý Emos“ na Masarykově náměstí. Je půl století stará a její kancelářský vzhled do historické podoby náměstí nezapadá.

Přerovští radní se nakonec rozhodli zchátralou budovu zrekonstruovat a proměnit v nové sídlo magistrátu. Odvážné rozhodnutí, které bude stát 300 až 312 milionů korun bez DPH, využije každý centimetr rozlehlého komplexu - počítá se nejen s kancelářemi, ale i kavárnou s vyhlídkou na střeše.

Pod návrhem na proměnu jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa - vyřešili totiž nejlépe, jak propojit úřad s náměstím.

„Nebude to úřad, kde se ve tři nebo v pět odpoledne zavře a už sem nikdo nevstoupí. Přístupná bude kavárna s vyhlídkou na střeše, odkud se budou moci lidé podívat do okolí. Architektonicky zajímavým prvkem je schodiště, vedoucí podél průhledné fasády,“ přiblížil Igor Kovačevič, který pro město zajišťoval soutěžní dialog.

S přípravami stavby se nyní finišuje. Komise vybírá zhotovitele, o kterém rozhodnou na svém zasedání 9. října zastupitelé. Stavba by měla začít ještě letos a město počítá se státní dotací ve výši 167 milionu korun. „Věříme, že se rekonstrukci podaří zahájit letos. Samotná stavba by pak probíhala v letech 2024 a 2025. Úředníci by se měli nastěhovat do nového objektu v roce 2026,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Co po rekonstrukci budovy bývalého Emosu Masarykovo náměstí získá? Moderní stavbu, která dostane úředníky, dosud roztříštěné na několika místech ve městě, pod jednu střechu. Ocení to zejména občané, kteří při vyřizování svých záležitostí přecházejí z jedné budovy do druhé. Stavba navíc přinese život do „mrtvého“ centra města, které ožívá jen během Svatovavřineckých hodů a adventních trhů, což je velká škoda.

Kde bude stát: Masarykovo náměstí v Přerově
Kdy bude hotovo: závěr roku 2025
Kdo za stavbou stojí: Město Přerov
Kolik stojí peněz: odhadované náklady činí 300 až 312 milionů korun bez DPH
Co najdete uvnitř: kanceláře úředníků magistrátu, součástí je i kavárna s vyhlídkou na střeše

Retailpark Přerov

Novému obchodnímu centru v Přerově musí ustoupit rozlehlý objekt bývalé lepenkárny v areálu firmy Kazeto, ale i další menší objektyNovému obchodnímu centru v Přerově musí ustoupit rozlehlý objekt bývalé lepenkárny v areálu firmy Kazeto, ale i další menší objektyZdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Nákupní centra v Přerově v posledních letech rostla jako houby po dešti. Začalo to „krabicovým“ náletem v době, kdy se bourala bývalá Komuna a na jejím místě vyrostl market, pokračovalo stavbou dalších prodejen. Zdařilou rekonstrukcí prošel Prior, ze kterého je dnes Galerie Přerov, ke Kauflandu v Lipnické přibyl nový v Želatovské ulici. Následovalo dalších třicet prodejních jednotek v Lipnické ulici.

Novým obchodním centrem, které vyroste na místě bývalé lepenkárny továrny Kazeto, je Retailpark Přerov. Investor by stavbu rád zahájil v příštím roce.

Obchoďáku ustoupí některé nevyužité objekty slavné továrny na výrobu kufrů. „Část objektu už není využita, protože naše výroba není tak rozsáhlá jako v minulosti. Celkem má být v areálu zdemolováno pět budov,“ upřesnil ředitel společnosti Kazeto Libor Budík.

Nové nákupní centrum má mít prodejní plochu pět tisíc metrů čtverečních. „Chceme vybudovat jednopodlažní retailový park, jehož součástí bude i parkoviště pro více než stovku aut. Zatím nevíme, jestli bude nájemců více, nebo přijde jen jeden a obsadí objekt celý,“ nastínil Jaromír Židek, jednatel společnosti RP Přerov, která je investorem.

Podle projektu by měli zákazníci v novém nákupním parku najít prodejny s drogistickým zbožím, oděvy, obuví či elektronikou. „Optimistický scénář je, že bychom začali stavět koncem příštího roku,“ konstatoval Židek s tím, že nejprve musejí být zdemolovány objekty v areálu Kazeta.

Město stavbou nového obchoďáku získá - kvůli zvýšení bezpečnosti dopravy nechá firma za mostem Legií vybudovat na své náklady novou světelnou křižovatku, která povede až k novému obchodnímu centru. Pro Přerovany, kteří žijí na nábřeží Edvarda Beneše a přilehlých ulicích, může nový obchod znamenat vhodnou alternativu ke stávající nabídce.

Kde bude stát: Velké Novosady, Husova, Přerov
Kdy stavba začne: koncem roku 2024, termín dokončení neuveden
Kdo za stavbou stojí: RP Přerov
Kolik stojí peněz: neuvedeno
Co najdete uvnitř: Podle projektu by měli zákazníci v novém nákupním centru najít prodejny s drogistickým zbožím, oděvy, obuví či elektronikou.

Šumperské Vinohrady

Vizualizace budoucí nové čtvrti Šumperské Vinohrady.Vizualizace budoucí nové čtvrti Šumperské Vinohrady.Zdroj: Prumrent Real Group

Nová čtvrť vznikne v lokalitě mezi Bratrušovskou a Zemědělskou ulicí v Šumperku, sídlištěm a Bratrušovským potokem.

„V současné době se územní studie dokončuje. Je prvním krokem v projekční fázi. Po registraci územní studie na úřadu územního plánování byly zahájeny projekční práce na první etapě bytové výstavby a momentálně se zpracovává projekt dopravní a technické infrastruktury pro celou lokalitu Šumperských Vinohrad,“ přiblížil ředitel investorské firmy Prumrent Real Group Miroslav Pospíšil.

Kde bude stát: lokalita Bratrušovská
Kdy bude hotovo: zahájení 1. etapy se předpokládá v roce 2024
Kdo za stavbou stojí: Pozemky Šumperk, s.r.o. (součást skupiny Prumrent Real Group) Kolik stavba stojí: 200 až 250 milionů korun bytová výstavba, 50 milionů dopravní infrastruktura (1. etapa).
Co najdete uvnitř: V rámci lokality se počítá s výstavbou 17 bytových a šesti rodinných domů ve 4 etapách. Celkově by zde mělo vzniknout 386 bytů

Retail Park Šumperk

Září 2023. Stavba nákupní zóny v Šumperku - Temenici.Září 2023. Stavba nákupní zóny v Šumperku - Temenici.Zdroj: Deník/Petr Krňávek

V Šumperku-Temenici vzniká druhá nákupní zóna ve městě. Na místě bývalé kotelny ji buduje společnost Lekvi Development. Ta již v roce 2017 postavila sousední Penny Market.

„Připravujeme zhruba 1900 metrů čtverečních nových obchodních ploch. Otevření plánujeme zhruba v první polovině příštího roku,“ sdělila Vilma Taborová z firmy Lekvi Development.

Kde bude stát: Temenická 29
Kdy bude hotovo: 1. polovina roku 2024
Kdo za stavbou stojí: Lekvi Development, s.r.o.
Co najdete uvnitř: Značky obchodů budou uveřejněny během podzimu 2023