Bytový komplex Smetanka park
close info Zdroj: DRFG Real Estate zoom_in Vizualizace komplexu Smetanka Park nedaleko olomouckého hlavního nádraží - nabídne byty, ale i obchodní centrum, kavárny či kanceláře
Fotogalerie: Smetanka Park
Kde bude stát: bývalý brownfield u Fibichovy ulice
Kdy bude hotovo: plánovaný začátek konec roku 2023, dokončení přibližně 2028
Kdo za stavbou stojí: brněnská investiční skupina DRFG
Za kolik: nezveřejněno
Moderní komplex Smetanka park s více než čtyřmi stovkami bytů se má ke konci letošního roku začít stavět na místě nevyužívaného brownfieldu u Fibichovy ulice. Kromě bydlení se tam počítá také s obchodními plochami a kancelářemi. Neměla by chybět ani školka, kavárny nebo fitness.
„Více než třetina celkové plochy je vyčleněna pro obchodní centrum i menší obchůdky. Počítá se také s kancelářemi. Stejně tak se nabízí využít část prostor pro kreativce v rámci podpory olomouckého startupového a kulturně-kreativního ekosystému pro mladé umělce a studenty,“ sdělila mluvčí společnosti Monika Brichtová s tím, že v budoucím vnitrobloku má vzniknout také sportovní a dětské hřiště.
Projekt má být realizován ve třech etapách a dokončen zhruba do pěti let.
Nová budova UP
close info Zdroj: UP Olomouc zoom_in Vizualizace nové čtyřpodlažní budovy v Hněvotínské ulici. Sloužit bude Lékařské fakultě i Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci.
Fotogalerie: Zahájení stavby nové budovy UP v Hněvotínské ulici
Kde bude stát: Hněvotínská ulice, v sousedství Teoretických ústavů
Kdy bude hotovo: stavba začala letos v létě, dokončení začátek roku 2026
Kdo za stavbou stojí: Univerzita Palackého
Za kolik: 640 milionů korun
Moderní čtyřpodlažní novostavba vyroste do roku 2026 v sousedství Teoretických ústavů a bude sloužit Lékařské fakultě i Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. V nových prostorách bude probíhat teoretická i praktická příprava budoucích lékařů a zdravotnických profesionálů, součástí budovy bude také kruhová posluchárna s kapacitou téměř 400 lidí a menza s kapacitou 240 míst.
Podle děkana Lékařské fakulty UP Milana Koláře budou po vybudování nové budovy zajištěny prostorové požadavky fakulty na dalších 20 až 30 let. „Současně bude možné ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc vybudovat v areálu mezi ulicemi Hněvotínská a Zdravotníků excelentní centrum výuky, vědy a zdravotnické péče nejen v rámci Univerzity Palackého a Olomouckého kraje, ale celé České republiky,“ uvedl na webu LF profesor Kolář.
Rekonstrukce bývalé Jednoty
close info Zdroj: atelier-r, Miroslav Pospíšil zoom_in Vizualizace proměny budovy Jednoty v centru Olomouce na moderní polyfunkční dům
Fotogalerie: Proměna Jednoty v Olomouci - vizualizace
Kde bude stát: třída Svobody
Kdy bude hotová: práce v létě začaly, během dvou až tří let má být hotovo
Kdo za stavbou stojí: společnost GERI Plus Ivana Geršiho a Josefa Endla
Za kolik: investoři rozpracované projekty nekomentují
Co najdete uvnitř: v přízemí zůstane současná prodejna potravin, ve druhém patře vysokoškolské koleje a ve třetím až sedmém patře budou byty s vyšším standardem vybavení, v nejvyšším patře vznikne japonská restaurace s terasou
Zchátralá budova bývalé Jednoty se už pár týdnů proměňuje na moderní polyfunkční dům. V přízemí pro Olomoučany zůstane zachována současná prodejna potravin. Ve druhém podlaží se počítá s vysokoškolskými kolejemi a ve třetím až sedmém patře s jedno a dvoupokojovými nájemními byty. Nejvyšší patro bude zabírat japonská restaurace s prostornou terasou.
Patro pro vysokoškoláky nabídne také kuchyňky, prádelnu, studovnu a fitcentrum. „Ve třetím až sedmém patře vzniknou nadstandardní nájemní byty pro mladou generaci. V osmém patře bude fungovat japonská restaurace s příjemnou terasou, jejíž součástí bude také vzrostlá zeleň. Budova bude mít v úrovni druhého a nejvyššího podlaží zelenou střechu. V domě by mohlo bydlet přibližně stopadesát až stosedmdesát nájemníků,“ předpokládá olomoucký architekt Miroslav Pospíšil, který je autorem projektu na proměnu Jednoty.
Fasádu moderního domu má zdobit přibližně pět desítek stromů. Na plochách fasád budou zavěšené balkóny, jejichž součástí budou speciální boxy se závlahou. Porostou v nich speciálně vypěstované stromy, které budou pozitivně ovlivňovat klima v okolí stavby.
Zvažuje se také malé prosklené bistro ve Švédské ulici. Kolemjdoucí by si tam mohli koupit pokrmy z japonské restaurace umístěné v nejvyšším patře. Předběžně se počítá rovněž s úpravami v Divadelní ulici. Tam nyní chodci procházejí kolem rampy pro zásobování prodejny potravin a zákoutí s kontejnery na odpadky. Zázemí pro zásobování zůstane na stejném místě, ale bude od pohledů kolemjdoucích odcloněno kovovým lamelovým paravánem podobně, jako je tomu u nákupní galerie Moritz, ale bude se jednat o „jemnější“ provedení.
Sanatorium pro následnou péči
close info Zdroj: Redstone, se souhlasem zoom_in V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.
Fotogalerie: Soukromé sanatorium v Olomouci-Neředíně
Kde bude stát: pozemky mezi ulicemi Rošického a Okružní v Neředíně
Kdy bude hotová: před zahájením stavby (plán konec roku 2023), dokončení neupřesněno
Kdo za stavbou stojí: společnost Redstone Power podnikatele Richarda Morávka
Za kolik: nezveřejněno
Sanatorium s kapacitou 120 lůžek má vyrůst nedaleko areálu Fakultní nemocnice Olomouc na pozemcích mezi ulicemi Rošického a Okružní. „Sanatorium nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči určenou primárně pacientům v rekonvalescenci, po operacích, úrazech a těžkých onemocněních. Zdravotnické zařízení bude mít kapacitu cca 120 lůžek,“ přiblížil Petr Hlávka, mluvčí developerské a investiční společnosti Redstone.
Sanatorium nabídne nadstandardní péči během stabilizace zdravotního stavu pacientů, aby se co nejdříve mohli vrátit do domácího prostředí. Součástí služeb bude nepřetržitá ošetřovatelská péče pod vedením lékaře a zkušeného zdravotnického personálu. Během léčby mají být mimo lékařské a ošetřovatelské péče zajištěny také služby fyzioterapeuta, ergoterapeuta, logopeda, aktivizačních pracovníků nebo nutričního terapeuta.
Investorem a zároveň vlastníkem objektu v Neředíně bude společnost Redstone Power, provozovatelem nového sanatoria pak bude společnost Senatorium Olomouc ze skupiny PHF Senatorium. Ta provozuje tři zařízení stejného typu a další dvě jsou ve výstavbě, takže má s poskytováním tohoto typu péče zkušenosti a dokáže zajistit kvalitní odborné zázemí.
Multifunkční hala Olomouc
close info Zdroj: Zdroj: Redstone zoom_in Vizualizace multifunkční areny v projektu Nová Velkomoravská
Fotogalerie: Multifunkční hala Olomouc - projekt Nové Velkomoravské
Kde má stát: lokalita Nová Velkomoravská, pozemky po bývalém armádním areálu u Velkomoravské ulice
Kdy má být hotová: cca 2 roky od zahájení stavby. Termín zahájení není stanoven. Realizace počítá s podílem města Olomouce na budoucím provozu haly, o tom zatím nebylo rozhodnuto.
Kdo za stavbou stojí: developerská společnost Redstone Real Estate Richarda Morávka
Za kolik: 1,8 miliardy korun
Co najdete uvnitř: multifunkční hala s kapacitou 7,5 tisíce diváků, při nastavení na velké koncerty s kapacitou 9 až 10 tisíc diváků, kvalitní tréninkové zázemí, gastroslužby, parkoviště
Multifunkční halu pro sport a kulturu plánuje stavět společnost Redstone Real Estate v lokalitě Nová Velkomoravská. Halu hodlá vyprojektovat, postavit a provozovat a od samosprávy žádá příspěvek na provoz. S návrhem spolupráce investor již dříve oslovil město Olomouc. Zastupitelstvo by mělo rozhodnout na konci října letošního roku, zda se bude na provozu v budoucnu podílet.
Moderní hala se zázemím má být ideálním místem pro zápasy olomouckých sportovních klubů. „Reprezentativní prostory mohou v budoucnu nabídnout sportovcům a fanouškům kvalitní zázemí dle současných požadavků,“ řekl již dříve Pavel Vysloužil z Redstone Real Estate.
Hala má nabídnout také chybějící prostory pro pořádání kulturních a společenských akcí jako jsou velké koncerty a různá vystoupení.
„Chceme oživit další kus Olomouce, kam dosud neměla šanci vkročit drtivá většina obyvatel města,“ řekl majitel skupiny Richard Morávek. Ten před časem nedaleko odtud vzkřísil zničený areál bývalé chemičky Milo, kde postavil obchodní a společenské centrum Galerie Šantovka.
Proměna pasáže z náměstí
close info Zdroj: atelier-r, se souhlasem zoom_in Vizualizace budoucí podoby pasáže spojující rušnou třídu Svobody a Horní náměstí v Olomouci
Fotogalerie: Olomouc pasáž proměna moderní gastrozóna Miroslav Pospíšil Martin Odstrčil vizualizace
Kde: pasáž spojující třídu Svobody a Horní náměstí
Kdy bude hotovo: připravuje se projektová dokumentace, termín dokončení není stanoven, podle předběžných odhadů by stavební práce mohly být zahájeny koncem roku 2024
Kdo za stavbou stojí: soukromý investor
Za kolik: nezveřejněno
Co najdete uvnitř: moderní gastrozóna s bistrem, kavárnou a prodejnou kvalitních potravin od lokálních producentů, nebude chybět ani masna
Velkou proměnou projde pasáž spojující rušnou třídu Svobody a Horní náměstí v Olomouci. Prostory připomínající 90. léta minulého století se po rekonstrukci změní na moderní gastrozónu. Olomoučané by tam pak mohli posedět v příjemném bistru či kavárně a nakupovat kvalitní potraviny od lokálních producentů.
Na přípravě projektové dokumentace nyní pracuje olomoucký atelier-r v čele s architektem Miroslavem Pospíšilem. „Hlavním cílem předloženého návrhu je ´očištění´ a zklidnění prostoru a navrácení kvality, která do této části města patří,“ vysvětlil Miroslav Pospíšil.
Atraktivní umístění pasáže v městské památkové rezervaci a návaznost na centrum města umožňuje vytvoření jedinečné gastrozóny s možností posezení nebo rychlého nákupu kvalitních potravin s sebou. „Olomoučané tam budou využívat pekárnu s posezením. Nebude chybět ani prodej čerstvé zeleniny nebo masna s kvalitními výrobky od vybraného dodavatele. Celý koncept se samozřejmě postupně vyvíjí, ale rozhodně v budoucnu počítáme s kompletním využitím pasáže pro gastronomii,“ sdělil zástupce investora Martin Odstrčil.
Jednotlivé provozovny pak budou mezi sebou kooperovat. Na zákazníky tak čeká pestrá sezonní nabídka lokálních potravina a produktů, které budou dodávat místní výrobci potravin i samotní farmáři. Změny se postupně odehrají nejen v samotné pasáži, ale také v obytných částech domů, které k pasáži patří.
Kreativně edukační centrum
close info Zdroj: Moravské divadlo, autor vizualizací Jan Chvíla zoom_in Vizualizace nového kreativního centra MDO na Nových Sadech - vizualizace byly součástí studie proveditelnost
Fotogalerie: Nové kreativní centrum MDO na Nových Sadech
Kde bude stát: areál Střední školy polygrafické na Nových Sadech
Kdy bude hotovo: připravuje se projektová dokumentace, hotovo má být v roce 2025
Kdo za stavbou stojí: město Olomouc, Moravské divadlo a Olomoucký kraj
Za kolik: 120 milionů korun
Co najdete uvnitř: edukační centrum, nové dílny pro výrobu scénických dekorací divadla, učebny pro technické předměty pro nový unikátní středoškolský obor zaměřený na jevištní technologie, prostor pro pořádání workshopů pro veřejnost, které v Moravském divadle Olomouc rozvíjí Ateliér MDO.
Kreativně edukační centrum vyroste v areálu střední školy polygrafické ve Střední Novosadské ulici. Projekt připravilo Moravské divadlo Olomouc (MDO) a město Olomouc jako jeho zřizovatel na něj nyní dostalo dotaci z Národního plánu obnovy ve výši přibližně 38 milionů korun.
Náklady na stavbu moderního areálu dosáhnou přibližně 120 milionů korun, dotace tedy pokryje zhruba třetinu výdajů. Zbylých 82 milionů si mezi sebe rozdělí Olomoucký kraj, který poskytne 40 milionů a město Olomouc.
Kromě nových dílen pro výrobu scénických dekorací a dalších kreativních učeben se v novostavbě ve spolupráci se školou otevře unikátní středoškolský obor v České republice zaměřený na jevištní technologie a kreativní oblast.
Počítá se také se dvěma učebnami pro technické předměty nového oboru a prostorem pro pořádání kreativních workshopů pro veřejnost, které v Moravském divadle Olomouc rozvíjí Ateliér MDO.
Moderní knihovna
close info Zdroj: kcarch. s.r.o., se souhlasem zoom_in Vizualizace podoby nové knihovny města Olomouce v ulici Trnkova. Zvolený návrh, který vzešel ze soutěže.Autor: kcarch. s.r.o.
Fotogalerie: Olomouc kotelna knihovna Trnkova
Kde bude stát: Trnkova ulice, sídliště Nové Sady
Kdy bude hotovo: je vydáno stavební povolení, hotovo by mohlo být v roce 2025
Kdo za stavbou stojí: město Olomouc
Za kolik: 18,5 milionu korun
Co najdete uvnitř: moderní knihovna se zázemím pro pořádání besed, přednášek, volnočasových aktivit, dětských kroužků bude sloužit také jako komunitní centrum, budovu má obklopovat zahrádka s příjemným posezením
V moderní knihovnu se má během přibližně tří let změnit zchátralá a již nevyužívaná kotelna v Trnkově ulici na sídlišti Nové Sady. Před pár týdny bylo vydáno stavební povolení. Pokud vše půjde dobře, mohly by stavební práce začít už v roce 2024, hotovo by pak mohlo být o rok později.
Nápad na přestavbu staré kotelny pochází už z roku 2017. Podobu nové pobočky městské knihovny odborníci vybírali z více než pěti desítek návrhů, které byly přihlášeny do architektonické soutěže.
Nová pobočka v Trnkově ulici bude sloužit nejen jako půjčovna knih pro malé i velké čtenáře, ale také jako komunitní centrum.
Moderní stavba má být využívána rovněž k pořádání besed, přednášek, volnočasových aktivit pro obyvatele sídliště a rodiny s dětmi. „Uvnitř se mohou konat například dětské kroužky, jako je třeba robotika. Součástí projektu jsou také úpravy nejbližšího okolí. Vznikne zde malá zahrádka s velmi příjemným posezením. Lidé se na novou knihovnu moc těší a zajímají se, kdy bude hotová,“ dodala ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková.