Předchozí
1 z 11
Další

Šantovka District

Vizualizace projektu Šantovka District.Vizualizace projektu Šantovka District.Zdroj: Redstone

Dostavba olomoucké Šantovky bude mít podobu nové čtvrti s náměstím, živým nábřežím a spoustou funkcí. Ambiciózní projekt vloni v říjnu představila developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka. Výstavbu poslední etapy proměny území někdejšího browfieldu po chemičce Milo chce investor zahájit v letošním roce. Stavba samotná by měla trvat zhruba dva roky. Investiční náklady společnost odhaduje na tři miliardy korun.

Zatímco podle původního projektu měla vzniknout přístavba Galerie Šantovka se čtyřmi nadzemními patry propojená se stávajícím obchodním centrem „pasáží“ nad tramvajovou tratí a vodním tokem, upravený záměr dotváří území naproti centra do podoby nové čtvrti.

„Na druhém břehu Mlýnského potoka, kde se dnes parkuje, by měla vzniknout celá řada nových budov, veřejné prostranství, přívětivý městský prostor se širokou škálou různých funkcí,“ přiblížil Richard Morávek, zakladatel skupiny Redstone a předseda správní rady Galerie Šantovka.

Vizualizace Šantovka District
Nová Šantovka osloví i internetovou generaci Z, věří architekt Bishop

Nový záměr podle tvůrců zohledňuje poslední trendy soudobé architektury a urbanismu. „Zákazníci mění své preference, modely chování i hodnotový systém,“ uvedl britský architekt Robert Bishop z atelieru StudioN, jenž navrhl podobu stávajícího centra Galerie Šantovka.

Základním rysem upraveného projektu je podle investora jeho otevřenost a vzdušnost. Přes Mlýnský potok budou novou čtvrť se stávajícím obchodním centrem propojovat lávky, náměstí jako ústřední veřejné prostranství čtvrti doplní síť ulic s živým parterem. Otevřené fasády podle tvůrců budou zvát do zastřešené ulice s možností celoročního provozu.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2 se rozroste v nový obří District, na nákupy i relax. Takto má vypadat

Šantovka District má obsahovat

Šantovka River – nová část má citlivě navázat na koryto Mlýnského potoka, na jehož břehu vytváří živé nábřeží, které umožní lidem přístup k vodě.

Šantovka Foodie - k rozšíření nabídky kvalitní gastronomie v Olomouci podle investora přispěje část se stylovými restauracemi a hospůdkami,

Šantovka Amfi - ústředním veřejným prostranstvím nové čtvrti bude náměstí, které umožní pořádání nejrůznějších akcí v průběhu celého roku, například koncerty nebo veřejné bruslení.

Šantovka Mall má zase rozšířit nabídku obchodů a služeb.

Šantovka Hall – v objektu najdou lidé polyfunkční sál inspirovaný pražským projektem Fórum Karlín, který nabídne prostory pro divadlo, muzikály, konference, výstavy nebo společenské akce.

Šantovka Play - volnočasová zóna pro zábavu a různé aktivity pro všechny věkové skupiny. Nabídne například lezecké stěny nebo trampolíny.

Šantovka Apartments – součástí záměru je také rezidenční část a počítá se také s výstavbou čtyřhvězdičkového hotelu řetězce AC Hotels by Marriott.

Šantovka Workcenter - projekt zahrnuje i prostory pro kanceláře, podnikání a vzdělávací aktivity.

Šantovka Tower - dominantou nové části města má být plánovaná výšková budova.

Zdroj: Redstone

Biotop Burk

Biotop Burk. Aktuální vizualizace.Biotop Burk - vizualizace koupaliště mezi Velkou Bystřicí a Mariánským ÚdolímZdroj: OÚ Hlubočky, se souhlasem

Koupaliště připravované třemi obcemi v údolí Bystřice dostalo na podzim zelenou a moderní a přírodnímu prostředí blízký Biotop Burk za zhruba 60 milionů korun chtějí začít stavět na jaře letošního roku.

Areál o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

V části podél komunikace vznikne ochranný zelený val, který bude chránit návštěvníky koupaliště před dopady automobilového provozu na frekventované silnici.

Biotop Burk. Aktuální vizualizace.
Parádní koupaliště v údolí Bystřice má povolení. Kdy otevře Biotop Burk

Burk nabídne návštěvníkům tři restaurace, hřiště a dostatečně velkou plochu pro odpočinek a opalování. Plánované parkoviště pojme až 90 aut. Zdrojem vody pro bazény bude podzemní vrt.

Na rozdíl od jiných koupacích biotopů v Olomouckém kraji se v údolí Bystřice nepočítá s využitím rostlinek v čistící části jako například v Pasece. Obce zvolily šetrnou technologii běžně využívanou v Rakousku a ve Švýcarsku - filtrační systém bez chemie založený na principu mechanického a biologického čištění, kdy se předfiltrace provádí pomocí vrstev na bázi dolomitického vápence.

Smetanka Park

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v OlomouciVizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v OlomouciZdroj: DRFG Real Estate

Moderní komplex Smetanka park s více než čtyřmi stovkami bytů se má během podzimu začít stavět na místě nevyužívaného brownfieldu u Fibichovy ulice. Za proměnou stojí brněnská investiční skupina DRFG.

Vizualizace bytového komplexu Smetanka Park nedaleko olomouckého hlavního nádraží
U olomouckého nádraží vyroste Smetanka Park se stovkami bytů. Takto má vypadat

Kromě bydlení se počítá s obchodními plochami a kancelářemi. Neměla by chybět ani školka, kavárny nebo fitness. „Více než třetina celkové plochy je vyčleněna pro obchodní centrum i menší obchůdky. Počítá se také s kancelářemi. Stejně tak se nabízí využít část prostor pro kreativce v rámci podpory olomouckého startupového a kulturně-kreativního ekosystému pro mladé umělce a studenty,“ sdělila mluvčí společnosti Monika Brichtová s tím, že v budoucím vnitrobloku má vzniknout také sportovní a dětské hřiště. Projekt má být realizován ve třech etapách a dokončen zhruba do pěti let.

Hotovo by mělo být zhruba v roce 2028

Superpavilon fakultní nemocnice

Nejstarší pavilon v olomoucké fakultní nemocnici Franz Josef je pryč. Nákladní auta odvážejí hromady suti, 10. června 2023Nejstarší pavilon v olomoucké fakultní nemocnici Franz Josef je pryč. Na jeho místě vyroste nový moderní komplex za čtyři miliardyZdroj: Deník/Daniela Tauberová

V loňském roce probíhala rozsáhlá demolice téměř 130 let staré budovy v areálu Fakultní nemocnice Olomouc, přezdívané Franz Josef. Pozemek je v těchto dnech připravený k výstavbě nového superpavilonu za čtyři miliardy korun. Mohl by začít vyrůstat na konci letošního roku.

Obří demolice začala vloni v únoru postupným odstrojováním pavilonu B. Na jaře se pak pustila do nejstarší budovy v areálu těžká technika. Původně se předpokládalo dokončení bouracích prací a následných terénních úprav do konce léta. Větší čas si ale vyžádaly demolice pod úrovní terénu.

Pozemek pro nový superpavilon ve fakultní nemocnici v Olomouci, 5. prosince 2023
Plac pro nový superpavilon ve fakultce je nachystaný. Kdy by se mohl stavět?

Na místě Franze Josefa, jenž vládl tehdejšímu Rakousku-Uhersku v době, kdy byl nemocniční pavilon postaven, vybuduje fakultní nemocnice moderní superpavilon za přibližně čtyři miliardy korun. O náklady se z 50 procent podělí stát a nemocnice.

Do novostavby se následně přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to neurologie, neurochirurgie, ortopedie a traumatologie. Své provozy do něj rozšíří také urgentní příjem, radiologická klinika, centrální operační sály a klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Fakultní nemocnice Olomouc se loučí s dominantou, která sloužila 127 let. Začíná demolice nejstaršího pavilonu známého jako Franz Josef, 25. ledna 2023
Loučení s Franzem Josefem, demolice začíná. Postaví superpavilon za 4 miliardy

„V budově vznikne mimo jiné deset operačních sálů, tři sály pro jednodenní chirurgii se zázemím pro dospávání a jednotka intenzivní péče pro jmenované lůžkové obory,“ popisoval již dříve ekonomický náměstek ředitele fakultní nemocnice Tomáš Uvízl.

Nový pavilon B je podle vedení FN klíčový pro další rozvoj nemocnice a zvyšování kvality zdravotní péče.

Sanatorium

V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.Zdroj: Redstone, se souhlasem

Nové sanatorium s kapacitou 120 lůžek má vyrůst nedaleko areálu Fakultní nemocnice Olomouc na pozemcích mezi ulicemi Rošického a Okružní. Klientům nabídne nadstandardní péči během stabilizace zdravotního stavu aby se co nejdříve mohli vrátit do domácího prostředí.

Součástí služeb bude nepřetržitá ošetřovatelská péče. Investorem a zároveň vlastníkem objektu v Neředíně bude společnost Redstone Power, provozovatelem nového sanatoria pak bude společnost Senatorium Olomouc ze skupiny PHF Senatorium.

V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.
Nové sanatorium v Olomouci, postaví jej developer Morávek. Pomůže to i fakultce

„Během léčby pacienta budou mimo lékařské a ošetřovatelské péče zajištěny také služby fyzioterapeuta, ergoterapeuta, logopeda, aktivizačních pracovníků nebo nutričního terapeuta,“ přiblížil Petr Hlávka, mluvčí developerské a investiční společnosti Redstone, jejímž zakladatelem je olomoucký podnikatel Richard Morávek.

Velkým benefitem olomouckého zařízení bude možnost častějších návštěv pacientů jejich blízkými. Pacienti se podle investora budou moci uzdravovat přímo ve městě, kde žijí.

DOKONČENÉ LETOS

BEA campus Olomouc

BEA campus Olomouc.BEA campus Olomouc.Zdroj: RCO

Výstavba BEA campusu Olomouc finišuje etapu nesoucí název BEA city business residence. Nová část areálu je vyprojektována podle principů moderní polyfunkční městské čtvrti, jež bude otevřena pro volnočasové aktivity a služby pro širokou veřejnost, ale současně se stane zázemím pro expertní firmy a vzdělávací instituce, které budou přispívat k hospodářskému rozvoji kraje.

Čtvrtina rozvíjeného území je vyčleněna pro zeleň, která je soustředěna především ve vnitřním zatravněném kruhu budov otevřených směrem k řece, kde vzniká klidová zóna.

„BEA campus Olomouc podél ulice Kosmonautů bude dokončen do roku 2024. Současná etapa výstavby završuje řešení celého areálu jako moderní městské čtvrti, kde v nových objektech bude prostor pro vzdělávání, byznys a zdravotnictví,“ avizoval vloni mluvčí společnosti Tomáš Jelínek.

Investorem výstavby BEA campusu Olomouc je společnost RCO.

DOKONČENÉ LETOS

Autobusové nádraží Litovel

Zrekonstruované autobusové nádraží v Dukelské ulici v Litovli, 11. prosince 2023Zrekonstruované autobusové nádraží v Dukelské ulici v Litovli, 11. prosince 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V moderní dopravní terminál se během pár měsíců proměnila někdejší ostuda Litovle, po jejíž kompletní rekonstrukci volali místní roky. Již v těchto dnech by měl začít sloužit cestujícím.

Roky vyhlížená proměna autobusáku vybudovaného v 60. letech měla začít už předloni na podzim, kdy investici slavnostně zahájil dopravce, společnost ČSAD Ostrava vlastnící areály pro poskytování služeb spojených s osobní a nákladní dopravou. Komplikace nastaly u povolování dešťové a odpadní kanalizace v areálu.

Nový terminál zahrnuje moderní výpravní budovu, kde cestující najdou čekárnu, sociální zázemí a nově také informační kancelář, která na původním autobusovém nádraží nebyla. Čekárna bude klimatizovaná a pokryta wifi signálem. Ve zbylé části objektu bude zázemí pro řidiče.

Nástupní stanoviště nově kryjí přístřešky a budou zde označníky zastávek, k dispozici bude i moderní informační systém, včetně zabezpečení.

Při stavbě použila firma modulární systém Cubespace, což podle ČSAD Ostrava umožnilo realizaci zrychlit.

Celkové náklady na výstavbu moderního terminálu přesáhnou 30 milionů korun.

DOKONČENÉ LETOS

Domov pro seniory Šternberk

Vizualizace nového domova pro seniory ve ŠternberkuVizualizace nového domova pro seniory ve ŠternberkuZdroj: Zdroj Město Šternberk

V příjemné lokalitě v sousedství Tyršových sadů a zároveň blízko centra vloni v dubnu zahájilo město Šternberk výstavbu nového domova pro seniory. Celkové náklady činí 171 milionů korun. Městu se podařilo získat dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši necelých 60 milionů korun.

V novém zařízení sociálních služeb najde domov pět desítek seniorů, což podle radnice odpovídá dlouhodobé poptávce občanů a praxí dlouhodobě ověřené provozní efektivitě v počtu potřebných pracovníků a velikosti provozního zázemí.

V částečně zapuštěném suterénu budou podle projektu umístěny obslužné prostory přístupné samostatným vstupem. „O úroveň výše hlavní podlaží umožňuje bezbariérové uspořádání prostor pro klienty s výstupem do zahrady pro každý pokoj,“ přiblížila mluvčí radnice Irena Černocká.

Vizualizace nového domova pro seniory ve Šternberku
Nový domov pro seniory staví ve Šternberku. Takto má vypadat

Prosklené dveře z pokoje do zahrady umožní propojení vnitřních společných prostor, které tak mohou zůstat přehledné pro personál a uživatelsky příjemné pro klienty.

„Tato koncepce umožňuje budoucí zvýšení kapacity domu rozšířením o další patro,“ vysvětlila mluvčí.

Podle původních plánů by mělo být hotovo do konce listopadu, kdy by se do nového domova mohli začít stěhovat první obyvatelé.

DOKONČENÉ LETOS

Nadjezd Holice

Plánovaný nadjezd v Holické ulici v Olomouci.Plánovaný nadjezd v Holické ulici v Olomouci.Zdroj: MORAVIA CONSULT Olomouc

Přemostění železničního koridoru v olomoucké Holické ulici přinese řidičům velkou úlevu. U přejezdu museli často a dlouho čekat, až se zvednou se závory. Zvýší se bezpečnosti provozu. Součástí mostu budou i vyhrazené pruhy pro cyklisty.

Stavební práce a s nimi spojené dopravní omezení v místě stávajícího přejezdu s označením P6532 na silnici III. třídy začaly vloni v červnu a naplánovány jsou na rok a půl. Celkové investiční náklady akce dosahují 375 milionů korun.

Za rok, počátkem prosince 2024, by měli řidiči jezdit po novém silničním nadjezdu v Holické ulici. Most překlene železniční koridor a motoristům skončí čekání v kolonách.
V Holické vzniká nadjezd nad tratí. Podívejte se, jak to vypadá na staveništi

Přeložka stávající silnice o délce 468 metrů bude obousměrná s vyhrazenými jízdními pruhy pro cyklisty. Pro pěší vznikne jednostranný chodník. Nadjezd budou řidiči překonávat maximální rychlostí 50 km/h. Součástí stavby je také přeložka účelové komunikace spojující Holickou a Technologickou ulici, modernizace přinese chybějící cyklopruhy a chodník.

Uzavírka v Holické ulici by podle harmonogramu měla skončit 5. prosince 2024.

DOKONČENÉ LETOS

Cyklostezka Černovír – Štěpánov

Začíná stavba cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, 9. listopadu 2023Začátek stavby cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, listopad 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Mezi Olomoucí a Štěpánovem začala vloni na podzim výstavba roky vyhlížené cyklostezky. Stezka pro chodce a cyklisty mezi Černovírem a Březcemi povede souběžně s železničním koridorem, a to po jeho západní straně. Trusovický potok, Grygavu a Sitku překlenou nové lávky.

Začíná stavba cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, 9. listopadu 2023
U Olomouce začala stavba roky vyhlížené cyklostezky. Propojí Černovír a Štěpánov

Investorem páteřní cyklostezky za 88 milionů korun, na kterou čekají zejména ve Štěpánově a částečně pomůže i Chomoutovu, je Mikroregion Šternbersko. Zakázku získala firma Strabag. Podle smlouvy by ji měla dokončit do 15 měsíců, tedy nejpozději v listopadu příštího roku - staveniště převzala v září.

Mikroregion rovněž uspěl se žádostí o dotaci u Státního fondu dopravní infrastruktury na dva podjezdy pod tratí v místech železničních mostů, přes Trusovický potok a Grygavu.

Hazard cyklistů na rychlíkové trati mezi Olomoucí a Štěpánovem. Jedním z míst, kde nejčastěji přenášejí kola, se nachází u mostku přes Trusovický potok. Právě tudy povede podchod.
Konec hazardu na kolejích u Olomouce. Pod tratí postaví podchody pro pěší a kola

Vybudování podjezdů s provozem pro cyklisty a pěší umožní bezpečné propojení nové cyklostezky Černovír – Štěpánov s frekventovanou cyklostezkou Hvězdná.Obě stavby by měly být dokončeny letos na podzim.