„Pořízení změny územního plánu je prvním krokem k tomu, aby se vůbec mohlo začít jednat o takovém návrhu,“ uvedl Radek Dosoudil, vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomoucké radnice.
„Tyto plochy jsou určeny pro bydlení, zastupitelstvo se proto rozhodlo upřednostnit obytné domy před novým obchodně společenským komplexem,“ pokračoval Dosoudil.
Pokud by se část tohoto více než šestihektarového pozemku proměnila v nákupní centrum, podle Dosoudila by se částečně znehodnotila kvalita budoucího bydlení na místech, které na tuto plochu navazují. Navíc by vznikl také problém s dopravní obslužností celého areálu.
Majitelé firmy Lettenmayer and Partner zatím oficiální vyjádření o tom, jak se zastupitelstvo v jejich návrhu rozhodlo, neobdrželi.
„Na našich pozemcích chceme vybudovat nákupní centrum s různým sortimentem, nebyl by však zaměřený na potraviny. Naše představa se spíš ubírá směrem k výstavbě centra občanské vybavenosti pro přilehlou obytnou výstavbu. Jsme přesvědčeni, že takový projekt by byl pro celou městskou část přínosem,“ uvedla Lucie Lettenmayerová, majitelka developerské společnosti.
Komplex měl mít podle návrhu až 30 tisíc metrů čtverečních nákupních ploch a nabízet také některé další služby zaměřené na volnočasové aktivity.
Protože však zastupitelstvo na svém jednání v prvním bodě návrh změny územního plánu neschválilo, a v druhém bodě ani úplně nezamítlo, je tu prostor pro investora, aby v budoucnu o takovou změnu požádal znovu. Vše závisí na radě města Olomouce, jestli na jednání zastupitelstva někdy podobný návrh ještě předloží, či nikoliv.
Dalším obchodním centrem by se v budoucnu měla stát část bývalého průmyslového areálu společnosti Milo. Tady by měly kromě obchodů vyrůst také nové obytné domy a místa pro volný čas.
„Do roku 2010 nejpozději 2012 by v této bývalé průmyslové zóně mělo vzniknout zábavní a obchodní centrum. V tomto stádiu se nedá říct, jestli tady postavíme nové kino, fitness centrum nebo něco jiného. Chceme však Olomoučanům poskytnout prostor pro relaxaci a volný čas. Stejně tak je to i s obchody, o kterých zatím jenom víme, že by měly respektovat moderní trendy,“ řekl Radek Polák, tiskový mluvčí Sekyra Group, která je jednou ze dvou investičních firem, jež se na projektu za 10 miliard korun podílejí.
V Litovli by zase už v průběhu nejbližších měsíců měla britská společnost Tesco otevřít své nové nákupní středisko.
„Od představitelů Teska máme příslib, že obchod otevřou už v polovině července. Od této firmy jsme požadovali zejména, aby zachovala stávající lipovou alej podél ramene řeky, v čemž nám vyhověla. Kromě toho jsme dostali také čtvrt milionu na náhradní výsadbu za stromy, které se z prostorových důvodů nepodařilo zachovat. Za tyto peníze chceme pořídit novou alej v ulici Sochova,“ řekl starosta Litovle Vojtěch Grézl (nez.).
Před výstavbou velkých obchodních center se investoři nejdřív musejí zavázat, že na místě budoucích hypermarketů dobudují všechny potřebné sítě infrastruktury. Podobně tomu bylo i při stavbě centra Olympia, kdy kromě rozšíření cest na vlastní náklady obchodní dům vystavěl také cyklostezku z Olomouce až ke kruhovému objezdu před Olympií.
„Vybudováním cyklostezky jsme naplnili požadavky obce. Veškerou infrastrukturu včetně dopravní jsme postavili na vlastní náklady, čímž jsme splnili podmínky pro udělení stavebního povolení,“ řekla Ivana Krejčí, ředitelka obchodního centra Olympia.