Už v dubnu si však devět tisíc studentů ze sedmdesáti škol z různých koutů České republiky maturitu společné části poprvé vyzkouší. Zatím pouze nanečisto. Jednou ze sedmi desítek škol je i Střední průmyslová škola strojnická v Olomouci.
„Jsme zapojeni do první etapy pilotáže, která by se měla uskutečnit od 14. dubna do května. Další testování, už plošné pro všechny střední školy, by mělo být v září a lednu příštího roku. Stále jsme však k dubnovým zkouškám nedostali podklady. Nevíme, kdy nám dovezou materiály, jak to bude probíhat, kterých tříd se to bude týkat, pedagogové nejsou proškolení,“ vysvětlila ředitelka školy Martina Zahnášová.
„Smlouvu s Cermatem, který to zajišťuje, máme podepsanou od prosince, ale byť se má vše rozjet za čtrnáct dní, nemáme žádné konkrétní informace,“ podotkla.
Studenti i rodiče se podle ředitelky o novou podobu zkoušek zajímají. „Už teď se během přihlašování do prvního ročníku ptali, jak bude maturita vypadat. Na našich stránkách je odkaz nová maturita, kde se vše snažíme vysvětlit,“ pokračovala Zahnášová.
Doposud si obtížnost stávajících závěrečných zkoušek určovala každá škola jinak, podle nové maturity by měl úroveň společné části garantovat stát.
„Příští rok by studenti měli mít lehčí maturitu, ve společné části budou maturovat ze dvou předmětů, v roce 2012 se pak budou celorepublikové zkoušky skládat ze tří částí – češtiny, cizího jazyka a volitelného předmětu. Studenti si budou moci vybrat mezi matematikou, informatikou a společensko-vědním základem. Vyučující se snaží připravovat letošní třeťáky a doufejme, že to už nikdo nebude měnit. Některé informace nám však stále chybí. Nevíme, zda se budeme účastnit dubnového testování. Ministerstvo má vydat prováděcí vyhlášku, ale zatím o ní nic nevíme,“ reagoval František Buchta z Gymnázia Hejčín, který má nové maturity na starost.
Na nedostatek informací si stěžují i samotní studenti. „Školy se ptáme, ale moc se toho nedozvíme. Pořádně nevíme, jak budou vypadat přijímačky na vysokou školu, jestli budeme mít možnost přijetí bez zkoušek, když splníme vyšší úroveň maturity. Informací chybí hodně na to, že příští rok ji máme dělat,“ řekl student hejčínského gymnázia Radim Dudek. I jeho spolužačka Adéla Indránková si postěžovala, že nejsou dostatečně vyrozuměni.
Olomoucká Střední škola logistiky a chemie se do testování zapojila také. Zatím však neví, zda byli do dubnového kola vybráni. Studentům se snaží sdělovat všechny změny.
„Moc nám však nenahrává ani situace, která teď ve státě je. V médiích se totiž také psalo, že společná maturita třeba nebude, bude odložená. My stále tvrdíme, že to tak není, že stát do toho vložil takové prostředky, že v každém případě v nějaké formě maturita v příštím roce bude. Ale děti se chytají každé informace, která se někde šustne. Dokud se to nestane skutečností, tak tomu neuvěří. Až se v září začne, tak to velice rychle pochopí,“ doplnila zástupkyně ředitelky školy Lenka Szturcová.
Zahnášová ze Střední průmyslové školy strojnické poukazuje i na to, že studenti odborných škol budou mít oproti gymnazistům maturitu ještě o něco těžší. „Náš student bude skládat státní zkoušku a ještě dva odborné předměty a praktickou část. Chlubíme se tím, že místo všeobecného vzdělání máme odborníky, kteří jsou v zahraničí poptávaní, a teď chceme odbornost trochu zamést pod koberec,“ dodala.