Zahradníci letos pestrobarevnými letničkami oseli hned čtyři záhony. Ty dohromady zaujímají rozlohu přes 440 metrů čtverečních a připomínají louku v plném květu. Na každý ze záhonů byla vyseta jiná směs letniček.

Například u mateřské školy Michalské stromořadí je vyseta směs, která obsahuje chrpy, šalvěj, ostálky, sluncovky, krásnoočko, limonku, slunečnice, měsíček a aksamitníky.

„Některé z použitých druhů známe dobře i z naší přírody. Mají pozdější nástup kvetení. Barevnou krásou nás potěší od července do září. Záhony jsou umístěny na plné slunce, aby je mohli zblízka pozorovat a obdivovat kolejmdoucí,“ popsala Martina Gerhardová z odboru městské zeleně.

Rodinný dům Vladimíra Müllera v Olomouci po obnově.
Obnova olomoucké vily a sálu navrženy na prestižní cenu

Mnoho výhod

Květinové záhony z přímého výsevu mají podle ní mnoho výhod. Nejsou finančně tak nákladné jako předpěstovaná sadba ani nevyžadují tak intenzivní péči. Proto je jim dnes dávána přednost před tradiční ornamentální letničkovou výsadbou.

„Není nutné je předpěstovat ve skleníku ani v pařeništi, vyhovuje jim přímý výsev na záhon. Tuto vlastnost mají pouze určité druhy letniček. Je pro ně typické rychlé klíčení nebo mohutný kůlový kořen, který neumožňuje předpěstování v nádobě a přesazování,“ vysvětlila Martina Gerhardová.

Hraboš. Ilustrační foto.
Další úrodu myším nedáme, volají zemědělci. A chtějí nasadit nejtěžší kalibr

Připomínají babiččinu zahrádku

Záplava svěžích květů u mateřské školy Michalské Stromořadí upoutala v pondělí před polednem Marii Kovářovou, která procházela okolo s vnučkou.

„Je to moc pěkné zpestření parků, nemusejí být všude jenom trávníky. Krásně to kvete, těch barev a druhů, co tam je. A zblízka je vidět plno včelek a hmyzu. Připomíná mi to babiččinu zahrádku, také ji vždycky mívala plnou letniček,“ ocenila novinku Olomoučanka.

Pestrobarevné záhony připomínající květinové louky jsou k vidění také u dětského hřiště v Čechových sadech, u letní čítárny za oranžerií ve Smetanových sadech a rovněž u tamního dětského hřiště. 

Letní Flora 2018
Letní Flora nabídne kapličku, bosou stezku i Standu Hložka