„Na zkoušku tam budou dva prototypy podle představ architektů a my jsme si nechali vyrobit dva vzorky z javoru u místního stolaře. Jejich cena je zhruba sedm tisíc za kus,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Stará konstrukce s novými sedadly

Dva druhy laviček, které dostali za úkol připravit autoři rekonstrukce náměstí, ateliér HŠH architekti, Olomoučané dobře znají. Autoři totiž nechtějí vytvářet úplně novou podobu, ale mají naplánováno použít konstrukce ze starého posezení a doplnit je jen novými sedadly a opěradly.

„Jejich typ a charakter zůstane stejný. Nahradili bychom jen dřevěné části,“ sdělil Jan Šépka z HŠH.

Jedno zkušební posezení vyrobí truhlář z masivního dřeva, druhá bude mít nové prvky z laminátu.

„Na pohled budou vypadat stejně,“ řekl Šépka.

Cena masívu bude necelých sedm tisíc za kus, s laminátovou to je složitější.

„Vzorek z laminátu vyjde na třicet tisíc korun, protože je drahá forma, do které se materiál odlévá. Kdyby se však dělaly v budoucnu z laminátu všechny, cena by byla stejná jako té ze dřeva,“ vysvětlil Šépka.

Původní lavičky dělal truhlář přes interiéry

Lavičky, které budou na Horním náměstí tento rok poslední sezonu, nechala nyní radnice naposledy opravit. Jejich stav se totiž stále zhoršuje. Firma Horstav je nechala před osmi lety vyrobit u truhláře, který dělá pouze interiérový nábytek.

Hned po prvním roce se tak na dřevěných částech objevila kvůli povětrnostním podmínkám zničená místa. To by se podle architekta Šépka na nových typech stát nemělo.

„Vzorek z masivního dřeva necháme vyrobit truhláře, který má zkušenosti s výrobou lodí a jachet a my tak můžeme garantovat, že umí zpracovat dřevo tak, aby fungovalo,“ uzavřel Šépka.

Na podzim se uvidí

Jaké lavičky se tedy příští rok objeví v centru Olomouce, zatím není jasné. Město se rozhodne podle toho, jak budou zkušební posezení vnímat lidé a v jakém stavu zůstanou čtyři vzorky po uplynulé sezoně.

Lucie Herberová