V nově otevřeném turistickém stánku nechybějí laskominy ani mapy a kompletní přehled o památkách, cyklotrasách či ubytování v regionu.

Informační centrum v budově Záložny v srdci Litovle otevřelo své dveře návštěvníkům poprvé v úterý 1. dubna.

Takzvané íčko doteď zaštiťovala místní agentura a cestovní kancelář.

V budově Záložny se však uvolnily prostory po Komerční bance a městu se nepodařilo je nikomu pronajmout.

„Rada města zvažovala, jak s prostorem dál naložit. Rozhodla, že by si informační centrum zasloužilo větší plochu," sdělila Hana Vogelová, ředitelka Městského klubu v Litovli, pod které turistické centrum nově spadá.

Návštěvníci v zařízení dostanou kompletní informace nejen o památkách, výstavách a kulturních akcích v Litovli, ale i ze všech ostatních míst Mikroregionu Litovelsko a okolí.

„Nabídneme i kopírovací služby, internet a uvažujeme o úschovně zavazadel. Chceme získat i značku Cyklisté vítáni. Už teď jsou pro kolaře připravené podmínky. Ve městě máme bezpečnostní stojany a okolí nabízí velkou síť cyklotras. Počítáme s tím, že se k nám budou vracet hlavně cyklisté," vysvětlila Hana Vogelová.

Litovelská káva

Prostor centra by do budoucna chtěli využít i na pořádání přednášek či výstav.

„Už v květnu plánujeme, že budeme mít výstavu historických leporel. Chceme, aby se do těchto prostor přišli podívat nejen turisté, ale i místní," podotkla.

Městu vyšly vstříc také místní firmy.

„Mléčné výrobky firmy Orrero bylo doteď možné koupit jen u nich na vrátnici, nově mohou lidé zajít k nám. Stejně tak nabízíme dárková balení a předměty Pivovaru Litovel, studenti oboru cukrář nám budou dodávat čokoládové pralinky a ke koupi bude i v Litovli pražená káva. Oslovili jsme také místní řemeslníky," nalákala ještě ředitelka městského klubu.

Nejstarší kamenný most na Moravě

Podle starosty města Zdeňka Potužáka turistů ve městě rok od roku přibývá.

„Za poslední tři roky to naskočilo o padesát procent. Objevují se u nás Němci i Angličané. Samozřejmě to souvisí s jejich návštěvou Olomouce. Když člověk někam přijede, chce vidět i okolí," uvedl starosta.

V turismu vidí možnost pochlubit se dědictvím předků a krásami kraje, ale také ekonomickou stránku, kdy místní mohou získat práci.

„Litovel má hodně zajímavých památek i ve svém okolí. Nově zřízené informační centrum je pro celý mikroregion, který zahrnuje dvacet dva obcí," doplnil.

Kdyby za ním přišli turisté s prosbou o radu, kam se vydat, několik tipů by okamžitě nabídl.

„Doporučil bych jim naši radniční věž, nejstarší kamenný most na Moravě a kapli svatého Jiří. I to je skvost. Pak bych jim řekl, sedněte na kola a projeďte se nádherným Litovelským Pomoravím, podél řeky a lesem. Zrovna teď tam jsou rozkvetlé bílé pláže bledulí, sněženek a petrklíčů. Je to něco nádherného," řekl.