Nechápe, jak mohlo zastupitelstvo obyvatelům vyhovět, když na přibližně třicet metrů širokém pásu mezi bytovkami a kaskádovými domy iniciátoři petice nevlastní pozemky.

Místo plánovanbé zástavby v ulici Jarmily Glazarové

Po městě chce rozhodnutí odvolat.

Věci se daly do pohybu v srpnu.

Nejaktivnější člen petičního výboru František Hubáček vyrazil za primátorem. Zastupoval při tom sto padesát petentů i komisi městské části, která další výstavbu také nechce.

Šlo mu o neprodloužení smlouvy o smlouvě budoucí společnosti Artera, o které se místní dozvěděli před dvěma lety.

Čtyřmi dodatky byla její platnost postupně natažena do konce letošního roku, týkala se městských pozemků, pro projekt klíčových.

„Dokumentace neodpovídala zadání, které je v budoucí smlouvě. Je tam jinak trasovaná silnice, ve smlouvě se hovoří o kaskádových domech, kdežto schválené jsou řadové domy. Čili jsem to napadl," popsal František Hubáček.

Primátor: Neumím si to tam představit

Primátor Martin Major (ODS) věc předložil radě, která problém posunula do zastupitelstva v půlce září.

Výsledek: žádosti společnosti Arpro, nyní Artera, se nevyhovuje.

„Nejsem architekt, ale jestli mezi zástavbou obytných domů mají vyrůst domy rodinné, neumím si to z urbanistického hlediska představit. Moc by se mi to nelíbilo, a to ani pokud bych byl majitelem nového rodinného domku," vysvětlil svůj pohled primátor Major.

Jako řešení by viděl kompromis. To už lidé z Hejčína zkoušeli.

„Spočíval v tom, že by stály jen čtyři rodinné domy podél ulice Jarmily Glazarové. S tím ale jednatel společnosti nesouhlasil a trvá na své schválené dokumentaci," připomněl František Hubáček, že návrh na zachování zeleného pásu neprošel.

Příklady úspěšných petic v Olomouci
0 Dlouhá ulice v městské části Lazce
Na místě staré kotelny v ulici Dlouhá chtěl soukromý investor postavit bytový dům. Lidé z okolí se ale postavili proti zahuštění zástavby a vykácení stromů sloužících jako bariéra mezi paneláky a silnicí. Uspořádali dvě petice, každou se stovkami podpisů. Ve čtyřpatrové budově mělo vzniknout pětapadesát bytů. Projekt stál investora milion korun, kotelnu koupil za téměř tři miliony. Radnice loni nabídla odkup a směnu pozemků.

0 Rejskova ulice v městské části Staré Hodolany a Bělidla
Olomoučané z okolí Rejskovy ulice měli obavy ze vzniku další ubytovny v jejich části města. Nesouhlas jich před rokem a půl podpisem vyjádřilo více než sto. Sdružení, které o stavbu usilovalo, tvrdilo, že půjde o sociální byty. Radnice místní podpořila, když na jaře žadateli nepronajala pozemky pro stání aut a přidala žalobu na vyklizení části parcely.

0 Ulice Za Školou a Lindnerova v městské části Pavlovičky
Dvakrát se museli obyvatelé části Pavloviček připomenout, aby město spravilo katastrofální stav komunikací v ulicích Za Školou a Lindnerova. Veřejnou zakázku na přibližně třísetmetrový úsek radnice po odložení investice nakonec vypsala letos v červnu.