Během prvních dvou týdnů už se na Olomoucku objevily první sporné případy a do poradny Sdružení nájemníků tak přicházejí lidé s otázkami, jak v nové situaci postupovat.

„Lidé se chodí radit o konkrétních návrzích pronajímatelů na uzavření nové nájemní smlouvy s daleko vyšším nájemným. Takový případ je například ve Slatinicích, kde má nájemník platit namísto dosavadních dvou tisíc korun trojnásobek,“ popsal Petr Tichý z jedné olomouckých poraden, která sídlí na hlavním vlakovém nádraží.

Pro radu si přišli i dva nájemníci ze Šternberka.

„V jednom z případů navrhuje pronajímatel zvýšení nájemného v bytě s regulovaným nájemným čtyřiceti sedmi korun za metr čtvereční na devadesát a v druhém případě na devadesát pět korun. Podobné problémy mají nájemníci i v Přerově nebo v Lipníku,“ poznamenal Tichý.

V poradně už se podle jeho slov setkali se stížnostmi na výhrůžky výpovědí z nájmu bytu. Nebo s případy, kde pronajímatelé prostě oznámili nájemníkům, že se jim činže zvýší. Takto by se ale podle poradce postupovat nemělo.

„Žádný zákon jednostranné zvýšení nepřipouští. Podle občanského zákoníku lze totiž nájemné zvýšit pouze vzájemnou dohodou,“ upozornil Tichý.

Žádné soudní spory o nájemné se zatím nerozhořely.

„Nájemníkům ale zdůrazňuji, že musejí písemně na jakékoliv písemné sdělení pronajímatele reagovat. Upozorňuji je i na to, že podle zákona nesmí být výše nájemného v rozporu s dobrými mravy,“ uvedl Tichý.

Ani samotní majitelé, kterým dosavadní nízké regulované nájemné v mnoha případech znemožňovalo náležitě se starat o svou nemovitost, se zatím nemají podle čeho řídit. Nikde není dané, jak nájemné upravit.

Odborníci: Cenové mapy moc nepomohou

Pomoci by alespoň částečně mohla cenová mapa, kterou ale Ministerstvo pro místní rozvoj teprve připravuje.

Ministr Kamil Jankovský (VV) v nedávném rozhovoru pro Deník potvrdil, že mapy by měly být hotové do konce února a sloužily by jako vodítko pro majitele, ale i pro nájemníky, aby neměli zkreslené představy, jak vysokou činži by měli požadovat.

„Cenové mapy už měly být dávno hotové, bohužel zatím nejsou. Majitelům radíme, aby se s nájemníky rozumně dohodli, to je teď pro nás hlavní věc,“ řekla mluvčí Sdružení majitelů domů Aneta Červenková. Majitelé by se podle ní měli obracet na Institut regionálních informací, který ceny dlouhodobě sleduje.

Odborníci upozorňují na fakt, že ani chystané cenové mapy nebudou pro nikoho závazné a příliš nepomohou ani při případných soudních řízeních.

„Podle čeho soud rozhodne – na základě informací z realitní kanceláře, nebo podle cenové mapy? Takovéto spory mohou být úspěšně napadány. Nejsprávnější by snad bylo vyjádření soudního znalce, který by hodnotil technický stav nemovitosti, kvalitu bytu i lokalitu,“ dodal Tichý.