Magistrát se rozhodl postavit novou zastávku v Lazecké ulici na podnět lidí z nedalekého sídliště. Sto padesát metrů dál už však jedna stojí. Nespokojení občané z domků okolo sepsali petici a naději vidí v setkání s primátorem.

„Chápeme, že zvláště senioři ze sídliště to mají na autobus opravdu daleko. Vhodnější by však bylo, kdyby město přesunulo zastávku Lazce, která je u dostihové dráhy, o několik set metrů blíže k panelákům,“ uvedl Radim Schubert, předseda komise městské části Lazce.

Poplivané vchodové dveře

Ti, kteří petici podepsali, si provoz městské hromadné dopravy před domem již vyzkoušeli. Kvůli výstavbě kruhového objezdu se k nim nedávno zastávka na čas přesunula.

„Cestující nám stáli ve vchodových dveřích, ničili obložení a dvířka od elektroměrů. Vstup jsme za několik dní měli poplivaný a polepený žvýkačkami,“ postěžoval si jeden z iniciátorů petice Bohuslav Filip.

Město již nechalo vytvořit projektovou dokumentaci a zažádalo o stavební povolení.

„V současné době čekáme na doplnění chybějících dokumentů,“ uvedl Milan Fazekaš ze stavebního odboru magistrátu.

V místě, kde by nová stanice měla vzniknout, je Lazecká ulice úzká. Rodinné domy jsou od silnice oddělené pouze chodníkem a asi metrovým pruhem trávníku. I ten by však kvůli zastávce zmizel a autobus by zastavoval necelé dva metry od oken bytů.

„Máme nízké parapety, z pokoje bychom se dívali přímo na postávající lidi. Nechceme mít z obýváku čekárnu,“ uvedl Filip.

Úředník: Zástavka hrubě porušuje normy

Pracovník magistrátu, který z obav o místo nechce být jmenován, tvrdí, že projekt zastávky hrubě porušuje stavební normy. Šíře vozovky je podle něj v pořádku.

„Nástupiště by však tvořil chodník. Z dopravního hlediska je to špatně,“ uvedl. „Nárůst počtu obyvatel v těchto místech není takový, aby kvůli tomu musela vznikat nová nástupní místa,“ doplnil.

Projektant návrhu Petr Doležel si však stojí za tím, že veškeré normy jsou v pořádku.

„Zpracovávali jsme dokumentaci k této zastávce a normy jsme zcela dodrželi,“ ohradil se.

Posunout zastávku u dostihové dráhy

Komise pro městskou část Lazce již několikrát vyslovila svůj nesouhlas s plánovaným zřízením stanoviště. Navrhuje řešení, které by vyšlo vstříc lidem ze sídliště a nezatížilo ani rodinné domky.

„Chtěli bychom přesunout zastávku Lazce, která se nachází u dostihové dráhy, o několik desítek metrů blíže směrem k centru. V těchto místech je pás mezi domy a silnicí širší,“ uvedl Schubert.

Rodiny z domků vidí naději v setkání s primátorem, k němuž by brzy mělo dojít.

„Nesmyslnost nápadu postavit někomu přímo u oken zastávku je zarážející. Doufáme, že nám primátor pomůže,“ uzavřel Filip.

Linda Lešikarová