Kraj studii hodlá zveřejnit nejdříve v červnu, dokdy chce vyjednat s hygieniky výjimku, aby nemusel jako vlastník silnic platit pokuty.

Například obyvatelé Bělkovic-Lašťan marně sepisovali před dvěma lety petici kvůli hluku a velké prašnosti z nákladních vozidel, které přes obec vozí štěrk z lomu v Jívové.

„Řešíme to už od roku 1999, ale změny k lepšímu jsme se nedočkali. Píšeme stížnosti a dokládáme to vyjádřením odborníků, ale efekt je mizivý. Těžba štěrku stále stoupá, náklaďáků přibývá. Příští týden nás čeká další společné jednání s krajem a zástupci štěrkoven, “ řekl starosta David Berka (nez.).

Pravdivost starostových stížností potvrzují i hygienici. „Zjistili jsme, že v Bělkovicích-Lašťanech v denní době překračuje hluk z dopravy limity o 8,8 decibelu,“ sdělila Eva Čehovská z krajské hygienické stanice.

Pokud by měl kraj, jako majitel silnic, dát vše v trpících vesnicích do pořádku, vydal by jen za výměnu oken 900 milionů korun. Další peníze budou potřeba na dvě až tři protihlukové stěny.

„Ročně si můžeme dovolit za protihluková opatření utratit jen několik milionů korun. Závady bychom chtěli odstranit do osmi let,“ uvedl krajský radní Petr Polášek (ODS).

Lidé, kteří se cítí ohroženi nadměrným hlukem, si mohou písemně stěžovat u olomouckých hygieniků nebo vlastníka komunikace, z níž se hluk šíří.

Kvůli porušování hlukových limitů se chce kraj dohodnout s hygieniky na výjimce. „Jde o to, abychom během doby, než se nám podaří všechny závady odstranit, nedostali kvůli hlukové zátěži pokutu. Hlukovou studii lidem zpřístupníme až poté, co si s hygieniky výjimku vyjednáme. Odhaduji, že to bude nejdříve v červnu,“ předpokládá Polášek.

Zmírnit dopady nákladní dopravy na obyvatele se pokoušeli také ve Velké Bystřici. „Projíždějí tudy náklaďáky směřující na skládku v Mrsklesích, auta z lomu v Hrubé Vodě a z Moravie v Mariánském Údolí,“ uvedl starosta Marek Pazdera (nez.).

„Nejdřív jsme omezili značkou rychlost na čtyřicet kilometrů v hodině. Poté, co jsme dokončili pět nových osvětlených přechodů pro chodce, jsme ji zase odstranili. S krajem jsme o tom zatím nejednali,“ dodal Pazdera.

To obyvatelé Toveře nedaleko Olomouce se zpomalení dopravy v druhé polovině letošního roku dočkají. Obec získala dotaci 430 tisíc korun od Olomouckého kraje.

„Dalších 860 tisíc musíme přidat z obecního rozpočtu. Ve směru od Dolan za tyto peníze rozšíříme komunikaci a uprostřed ní vybudujeme ostrůvek. Počítáme také s bezpečnými přechody pro chodce. Něco podobného bychom rádi časem vybudovali také na příjezdu od Samotišek,“ sdělil starosta Vratislav Brodacký (nez.).