Podívejte se také: lesní úkryt rodiny Wolfových: pam. Spravedlivých: pam. Zákřovské tragédie 

„Stezka Po stopách Otty Wolfa spojuje místo lesního úkrytu rodiny Wolfových, kde jsme před dvěma lety odhalovaly památníček za účasti amerických studentů, další z těch panelů se nachází před památníkem obětem vypálení obce Zákřov nacisty v dubnu roku 1945," popsal Filip Žáček, předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí.

Doplnil, že za další tabulí mohou dojít na tršický hřbitov, kde jsou pohřbeny oběti zákřovské tragedie a poslední dva najdou přímo ve vesnici.

Jeden je před obecním úřadem a další v centru obce, kde byl loni odhalen památník obětem Holocaustu, památník Spravedlivých.

„Na každém z panelů jsou mimo jiné také údaje o obci, která byla postižená podobným osudem, jako Tršice, Lidice nebo Ležáky a je zároveň pozvánkou do těchto míst. Do budoucna bychom chtěli zpracovat ještě i webové stránky, které by v různých jazykových mutacích měly představit osud Tršicka," pokračoval předseda.

Netradiční učební pomůcka

Návštěvníci se do Tršic mohou vydat už o tomto víkendu, trasa je připravená.

„Naučná stezka je taková ta pomyslná třešinka na dortu, ukončení šestileté práce a zarámování všech těch dosavadních aktivit, které se udělaly. Cílem je propojit zajímavá místa a projekty, které se v posledních letech uskutečnily a připomínají pohnuté válečné události. Je to také další nabídka pro návštěvníky Tršic, zaměříme se na všechny stupně škol, pro které to může být i netradiční učební pomůcka," řekla k projektu starostka obce Tršic Leona Stejskalová.

To potvrzuje ředitel místní školy Jaromír Vachutka. S malými i většími školáky se na naučný okruh chystá.

„Myslím si, že historie je potřeba v žácích připomínat a opakovat a tyhle věci k tomu určitě slouží. Jsem rád, že se stezka otevřela, s dětmi se na ni určitě vydáme a to i v rámci výuky. Myslím, že by měly zareagovat i okolní školy a vydat se sem," sdělil ředitel.

Jedněmi z prvních návštěvníků však budou v neděli 13. dubna studenti ze Spojených států amerických, kteří navštíví Tršice, jako jedno z mála míst v České republice v rámci tradiční The Holocaust Study Tour. Tento projekt každoročně přivede několik desítek amerických studentů do Evropy, aby navštívili místa spojená s pohnutými událostmi 2. světové války, zejména holocaustem.

Slavnostní odhalení naučné stezky se uskutečnilo v pátek odpoledne před obecním úřadem v Tršicích.

Jako Anna FrankováV lesích na Tršicku se v letech 1942 – 1945 před deportací díky podpoře místních obyvatel ukrývala židovská rodina Wolfových, které se podařilo uprchnout z Olomouce před transportem do Terezína. Jeden ze členů rodiny Otta si po celou dobu ukrývání psal podrobný deník, který je označován za obdobu známého deníku Anny Frankové.

Vedle těchto událostí zasáhla válka Tršicko také v dubnu 1945, kdy byla obec Zákřov vypálena nacisty a bezmála dvacet místních obyvatel bylo na nedaleké Kyjanici zavražděno.